Niedziela, 28 czerwca 2026 - Florentyny, Ligii, Leona

Wystawa fotografii Pawła Pierścińskiego A A A

Na wystawie BWA zaprezentuje fotografie artysty z liczącej kilkaset prac kolekcji należącej do tej instytucji. Aby nie niszczyć oryginałów, zdjęcia Pawła Pierścińskiego przeniesiono na nowocześniejszy nośnik cyfrowy i wydrukowano. Dla porównania widzowie zobaczą kilka oprawionych oryginalnych odbitek analogowych. Różnorodna jest tematyka prezentowanych fotografii – od najsłynniejszych, ikonicznych zdjęć krajobrazu, poprzez zdjęcia przemysłowe, po fotokolaże i abstrakcje. Biuro Wystaw Artystycznych przygotowało wystawę specjalnie do celów promocji twórczości Pawła Pierścińskiego, Kieleckiej Szkoły Krajobrazu oraz swoich zbiorów fotografii; będzie prezentować ją w galeriach w kraju i za granicą.

Ważnym elementem promocji twórczości mistrza krajobrazu jest album „Paweł Pierściński. Fotografia”, który ukazał się nakładem BWA w grudniu 2018 roku. „Paweł Pierściński. Fotografia” to dwustustronicowy album z fotografiami oraz tekstami w języku polskim i angielskim, w twardej, tłoczonej oprawie, o wymiarach 280 x 280.

Paweł Pierściński (25.05.1938-22.05.2017) - fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachów fotograficznych: „Mistrzowie Polskiego Pejzażu” (2000) oraz „Kielecka Szkoła Krajobrazu” (2002). Twórca, organizator i animator pracy kierunku artystycznego pod nazwą KIELECKA SZKOŁA KRAJOBRAZU. Fotografował od 1952 roku, debiut wystawienniczy – 1955. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i zagranicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych. Za twórczość fotograficzną oraz za społeczną działalność organizacyjną Paweł Pierściński otrzymał liczne odznaczenia państwowe, m.in.: Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, srebrną odznakę „Gloria Artis” oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Genewie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 18.00 w galerii "Zielona" w Busku-Zdroju. Otwarciu wystawy będzie towarzyszyła promocja albumu „Paweł Pierściński. Fotografia”.  Zdjęcia będzie można oglądać do 3 maja 2019 roku.

Źródło: BWA
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 478 653
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności