Finałową galę poprzedziły przesłuchania, które odbyły się 22 i 23 marca, odpowiednio w w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury oraz Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Stąporkowie. Rada Artystyczna po wysłuchaniu 35 wystapień konkursowych wyłoniła laureatów, którzy wystąpią w koncercie galowym.
Grono finalistów tworzą:
1. Cantores Stopnicensis z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stopnicy
2. Chór Kameralny Cantus Puellis z Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie
3. Chór Parafialny kościoła św. Józefa w Zagnańsku
4. Jędrzejowski Chór Miejski – Jędrzejowskie Towarzystwo Muzyczne
5. Schola Liturgiczna "Astra Dei" z parafii pw. NSPJ w Sorbinie
6. "Szkolne Nutki" z Publicznej Szkoły Podstawowej im. ppor. Karola Niedzielskiego "Dobosza" w Niekłaniu Wielkim
7. Zespół "Bolechowiczanie" z Gminnego Ośrodka Kultury Perła w Nowinach
8. Zespół Pieśni i Tańca "Sorbin" z Gminnego Ośrodka Kultury w Bliżynie
9. Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach
10. Zespół Śpiewaczy "Dalmarjanki" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach
11. Zespół Śpiewaczy "Echo Łysicy" z Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach
12. Zespół Śpiewaczy "Górnianecki" z Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie
13. Zespół Śpiewaczy "Smarkowianki" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stąporkowie
14. Zespół Wokalny "Golica" z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Masłowie
15. Zespół Wokalny "Kielecczyzna" z parafii Wniebowzięcia NMP w Stąporkowie
1. Cantores Stopnicensis z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stopnicy
2. Chór Kameralny Cantus Puellis z Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie
3. Chór Parafialny kościoła św. Józefa w Zagnańsku
4. Jędrzejowski Chór Miejski – Jędrzejowskie Towarzystwo Muzyczne
5. Schola Liturgiczna "Astra Dei" z parafii pw. NSPJ w Sorbinie
6. "Szkolne Nutki" z Publicznej Szkoły Podstawowej im. ppor. Karola Niedzielskiego "Dobosza" w Niekłaniu Wielkim
7. Zespół "Bolechowiczanie" z Gminnego Ośrodka Kultury Perła w Nowinach
8. Zespół Pieśni i Tańca "Sorbin" z Gminnego Ośrodka Kultury w Bliżynie
9. Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach
10. Zespół Śpiewaczy "Dalmarjanki" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach
11. Zespół Śpiewaczy "Echo Łysicy" z Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach
12. Zespół Śpiewaczy "Górnianecki" z Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie
13. Zespół Śpiewaczy "Smarkowianki" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stąporkowie
14. Zespół Wokalny "Golica" z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Masłowie
15. Zespół Wokalny "Kielecczyzna" z parafii Wniebowzięcia NMP w Stąporkowie
W finałowej gali udział wezmą także laureaci konkursu poetyckiego, którzy odbiorą nagrody i wyróżnienia. Pierwsze miejsce rada Artystyczna przyznała Stanisławowi Salacie za wiersz "Moja droga do Emaus". Tuż za nim z wierszem "Wielkopostne refleksje" znalazła się Agnieszka Czarnecka. Stawkę na podium uzupełnił Łukasz Wilczkowski, który przygotował utwór "W powietrzu czuć krew - rzecz o Maksymilioanie Kolbe". Do konkursu poetyckiego zgłoszono łącznie 8 prac, które oceniało Jury w składzie: Inga Pamuła, polonista, redaktor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Krzysztogf Irski, dzienniakrz, autor tekstów, redaktor Portalu Informacji Kulturalnej Województwa Świętokrzyskiego oraz Hubert Guza,reżyser, instruktor teatralny, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Wkrótce poznamy także listę laureatów w konkursie plastycznym.
Festiwal Wielkopostny skierowany jest do dzieci, młodzieży i osób dorosłych z województwa świętokrzyskiego. Jego celem jest upowszechnianie i popularyzowanie bogactwa pasyjnej muzyki kościelnej, rozwijanie aktywności artystycznej związanej z przeżywaniem Wielkiego Postu, możliwość twórczej konfrontacji oraz aktywizacja amatorskich środowisk muzycznych, poetyckich i plastycznych w regionie świętokrzyskim.
Organizatorem XV Festiwalu Wielkopostnego jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Daleszyce, parafią pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach, Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Daleszycach oraz Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury i Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Stąporkowie.
Festiwal Wielkopostny skierowany jest do dzieci, młodzieży i osób dorosłych z województwa świętokrzyskiego. Jego celem jest upowszechnianie i popularyzowanie bogactwa pasyjnej muzyki kościelnej, rozwijanie aktywności artystycznej związanej z przeżywaniem Wielkiego Postu, możliwość twórczej konfrontacji oraz aktywizacja amatorskich środowisk muzycznych, poetyckich i plastycznych w regionie świętokrzyskim.
Organizatorem XV Festiwalu Wielkopostnego jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Daleszyce, parafią pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach, Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Daleszycach oraz Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury i Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Stąporkowie.












