Ze wsparcia ARA skorzystać mogą młode kadry instruktorskie, jak i doświadczeni praktycy kultury prowadzący w instytucjach kultury (domach i centrach kultury, świetlicach, itp.) różnorodne formy pracy: koła i zespoły recytatorskie, teatralne, literackie; zespoły i pracownie artystyczne, w tym: plastyczne, ceramiczne, taneczne, muzyczne i śpiewacze oraz pracownie rękodzielnicze.
I. SPOTKANIE Z MISTRZEM, to cykl trzech warsztatów artystycznych dotyczących kultury żywego słowa, skierowany do instruktorów i praktyków kultury zajmujących się między innymi kulturą języka polskiego, sztuką słowa mówionego i pisanego, literaturą i teatrem. Warsztaty poprowadzą mistrzowie słowa, artyści scen polskich, pedagodzy uczelni artystycznych, doświadczeni w pracy ze środowiskiem ruchu amatorskiego.
I. LETNIA AKADEMIA RĘKODZIEŁA I SZTUKI, to cykl szkoleniowy w formie kursów rękodzielniczych dla początkujących, wsparty wykładami dotyczącymi dziedzictwa rękodzieła artystycznego i estetyki codzienności; skierowany do plastyków, instruktorów i praktyków kultury pragnących rozwijać swoje zainteresowania rękodziełem, sztuką, tradycją oraz kulturą lokalną.
Program Letniej Akademii zostanie zrealizowany w Ośrodku Szkoleniowym w Łucznicy w formie: warsztatów rękodzieła (sitodruk, ceramika, tradycyjna technika tkacka, wiklina i projektowanie ogrodów, zabawka drewniana); wykładów; spotkań z etnografem, etnologiem, architektem i ogrodnikiem; wizyty studyjnej w Kazimierzu nad Wisłą podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
III. PLENER MALARSKI, to wakacyjna propozycja dla plastyków instruktorów rozpoczynających pracę pedagogiczną w instytucjach kultury oraz doświadczonych plastyków instruktorów interesujących się polską tradycją malarstwa historycznego, oddającą klimat m.in. pejzażu, koni i mundurów polskich. Efektem uczestnictwa w plenerze będzie również inspiracja do poszukiwania innych form kształtowania patriotyzmu.
Plener zostanie zrealizowany pod opieką artysty plastyka Wieńczysława Pyrzanowskiego, absolwenta Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP i dyplomanta profesora Ludwika Maciąga.
Więcej na: http://nck.pl/wsparcie-amatorskiego-ruchu-artystycznego/