To połączenie nie jest przypadkowe. Przedstawienie w reżyserii Roberta Drobniucha zrealizowano w formie teatru cieni, we współpracy z mistrzem tej techniki Cengizem Özekiem z Turcji. Premiera odbyła się w 2014 roku, spektakl prezentowano i nagradzano na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Inscenizacja jest próbą uchwycenia specyficznego klimatu prozy Schulza poprzez grę świateł inspirowaną plastyczną twórczością artysty, sugestywne monologi i muzykę na żywo. Ze strzępków wspomnień, marzeń i snów głównego bohatera wyłania się przejmujący obraz jego samotności, poczucia pustki, a wreszcie strachu w obliczu nadciągającego zagrożenia.
Brunon Schulz został zastrzelony przez hitlerowców w 1942 roku w Drohobyczu, w pobliżu rodzinnego domu. Tego samego, który tak silnie obecny jest w jego pisarstwie, a zwłaszcza „Sklepach cynamonowych”.
Film „Cienie”, opowiadający o kieleckich Żydach, został zrealizowany przez uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, pod opieką nauczyciela Pawła Wójcika, w ramach warsztatów prowadzonych przez znanego reżysera i filmowca Krzysztofa Visconti. Stanowiły one część projektu „NOMADA“ zrealizowanego przez Fundację „Nowa Przestrzeń Sztuki“ Doroty i Tomasza Tworków, którzy podjęli się odbudowy dawnej żydowskiej bożnicy i przeniesienia jej na kielecki Pakosz. Tam, na terenie odrestaurowanego Domu Modlitwy, wybitni artyści zaproszeni przez Pawła Althamera (m.in. Artur Żmijewski, Marek Cecuła czy Joanna Rajkowska) tworzyli działania i instalacje związane z tematyką żydowską, zarówno w jej lokalnym, jak i uniwersalnym kontekście. Ich prezentacja odbyła się we wrześniu 2016 roku i wtedy też premierowo pokazywano stworzony przez młodzież film „Cienie“.
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" zaprasza 12 marca o godzinie 18.00 oraz 13 marca o godz. 11.00 i 13.00.
Źródło: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"