Z kolei Agnus Dei oraz Stabat Mater przez długi czas wiodły samodzielny żywot, nim zostały włączone przez kompozytora do większych całości. Pierwsze stało się piątą częścią Polskiego Requiem, natomiast drugie Penderecki wcielił do Pasji wg św. Łukasza. Dzieła przeznaczone na chór a cappella, bardzo ekspresyjne, przepełnione smutkiem, z dramaturgicznym przebiegiem, ale w ostatnich częściach niosące promyk nadziei.
Uroczysty wieczór zamknie II Symfonia określana jako postromantyczna, nawiązująca do symfoniki Bruknera, Mahlera, Sibeliusa i Szostakowicza. Swoją polską premierę miała podczas Warszawskiej Jesieni w słynnym roku 1981. Utwór posępny i dramatyczny, a jednak słucha się go z zapartym tchem.
Pomysłodawcą festiwalu był dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej - Karol Anbild. Pierwsze edycje, w których prezentowano muzykę polską, odbyły się w latach sześćdziesiątych. Po trzydziestoletniej przerwie festiwal reaktywował dyrektor Filharmonii - Szymon Kawalla, który nadał mu charakter monograficzny (m.in. Fryderyk Chopin, Johannes Brahms). Od 2002 roku Świętokrzyskimi Dniami Muzyki kieruje Jacek Rogala, który założenia programowe festiwalu podporządkował prezentowaniu muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem utworów niewykonywanych wcześniej w Kielcach.
Koncert odbędzie się 24 marca o godzinie 19.00.
Źródło: FŚ