Projekt realizowany był w ramach stypendium z budżetu ministra kultury i dziedzictwa narodowego i polegał na poszukiwaniu najstarszych śpiewaczek, pamiętających pieśni tradycyjne, rejestrowaniu ich śpiewu, udostępnianiu go w Internecie oraz organizowaniu warsztatów śpiewu w Sandomierzu. Realizacja projektu objęła województwa: świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie.
Podczas tych 12 miesięcy udało się odwiedzić kilkadziesiąt osób, nagrać kilkadziesiąt pięknych, nieznanych powszechnie pieśni oraz dowiedzieć się wiele o dawnych zwyczajach i życiu na wsi. Było to niezapomniane i cenne przeżycie.
Podczas finału projektu odbędzie się występ grupy warsztatowej, uczestniczącej w projekcie, która zaśpiewa kilka starych kolęd, pieśni weselnych, dziadowskich, obrzędowych i wiele innych, głównie pochodzących z najbliższych okolic Sandomierza.Po występie odbędzie się krótka projekcja filmów ze śpiewaczkami i prelekcja na temat przebiegu badań terenowych i spotkań z artystami ludowymi.Na zakończenie będzie można posłuchać koncertu na lirę korbową i bębenek obręczowy, w wykonaniu realizatorki projektu - Aleksandy Członki, podczas którego rozbrzmiewać będą pieśni tradycyjne i najstarsze kolędy.
Realizatorką projektu była Aleksandra Członka pochodząca z Sandomierza, wokalistka i instrumentalistka w projektach muzycznych Kipikasza oraz Dziadowski Projekt. Jest uczennicą wielu mistrzów muzyki tradycyjnej. Od kilku lat prowadzi badania terenowe na polskich wsiach oraz warsztaty śpiewu tradycyjnego.