Już osiemdziesiąt pięć lat temu kieleccy radni zabiegali o utworzenie przedsiębiorstwa autobusowego. Z tych starań nic nie wyszło, ale przed II wojną światową w mieście czynna była linia autobusowa z dworca PKP na stadion. Historykom może uda się odnaleźć informację, jak często kursował ten autobus i czyją był własnością, faktem jest jednak, że na komunikację miejską kielczanie musieli jeszcze poczekać. Dopiero 22 lipca 1951 uchwałą Miejskiej Rady Narodowej powstał wydział, a następnie Zakład Komunikacji Miejskiej w ramach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Kielcach, a po pięciu latach - 1 stycznia 1956 roku na wniosek Miejskiej Rady Narodowej w Kielcach Ministerstwo Gospodarki Komunalnej powołało do życia samodzielną instytucję - Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Kielcach. Po Kielcach jeździło wówczas już 14 autobusów Mavagi i Stary 52.
Starsi kielczanie pamiętają pierwszą zajezdnię na podwórku przy ówczesnej ulicy Rewolucji Październikowej 20c (dziś Warszawskiej).
Jak jednak potoczyły się dalsze losy miejskiej kieleckiej komunikacji? Odpowiedzi szukają organizatorzy wystawy przygotowywanej w kieleckim Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. I właśnie w związku z wystawą zwracają się z apelem do mieszkańców Kielc o udostępnienie zdjęć kieleckich autobusów z dawnych lat i podzielenie się własnymi wspomnieniami.
Zdjęcia i inne materiały po zeskanowaniu oddane zostaną ich właścicielom, ale każdy będzie mógł je obejrzeć na wystawie. Posiadaczy zdjęć kieleckich autobusów na dawnych kieleckich ulicach prosimy o kontakt z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach tel. 41 36-76-801, e-mail: sekretariat@zamkowa3.pl.