Sobota, 19 listopada, to huczne świętowanie w gronie osób indywidualnych i rodzin z dziećmi. Wejścia na ekspozycję będą odbywać się co dwie godziny, o 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00. W przestrzeni kina ECN zaplanowano jubileuszowy pokaz popularnonaukowy dotyczący zjawisk takich, jak: interferencja światła, sublimacja oraz iryzacja.
- Będzie można dowiedzieć się także na czym polega prawo Pascala. Pokazy będą odbywać się dwukrotnie w trakcie każdej sesji zwiedzania, aby każdy zwiedzający mógł w nich uczestniczyć. Będą też otwarte zajęcia warsztatowe w laboratorium, związane z pozyskiwaniem energii, magnetyzmem i grawitacją. Mogą w nich wziąć udział osoby dorosłe oraz dzieci w wieku 5-14 lat - informuje Sylwia Mularczyk, kierownik ECN.
Dodaje, że podczas warsztatów uczestnicy przekonają się, na czym polega przemiana energii i czy „gołym okiem" można zobaczyć, jak energia "przemieszcza się" po metalowym pręcie.
- Zwiedzający poznają działanie urządzeń takich, jak: generator van de Graaffa, drabina Jakubowa i transformator Tesli. Zbudują własny obwód elektryczny oraz dowiedzą się co ma wspólnego metalowa kulka z rynną wykonaną z pianki poliuretanowej - kontynuuje Sylwia Mularczyk i zapowiada mnóstwo konkursów z nagrodami.
Do dyspozycji zwiedzających będzie również wystawa opowiadająca o energii i 28 interaktywnych stanowisk przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Także 19 listopada zwiedzanie ECN będzie możliwe na podstawie biletu, który można kupić w kasie lub przez elektroniczny system sprzedaży internetowej w promocyjnej cenie 10 zł/os.
- Energetyczne Centrum Nauki posiada niezwykły klimat i grupę profesjonalnych edukatorów. To pierwsze takie miejsce na mapie Kielc i unikatowe w skali kraju - podkreśla Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.
Dodaje, że dzięki udostępnianiu interaktywnej ekspozycji, prowadzeniu warsztatów i zajęć edukacyjnych w laboratorium, a także organizacji spotkań, konferencji i pokazów popularnonaukowych, przez ostatni rok Centrum odwiedziło blisko 20 tys. osób.
Energetyczne Centrum Nauki zajmuje drugie piętro Zespołu Inkubatorów Skye Inc. Kieleckiego Parku Technologicznego, który mieści się w dawnym biurowcu zakładów Chemar przy ul. Olszewskiego 6. Ta wyjątkowa przestrzeń jest przygotowana dla wszystkich niezależnie od wieku. Składają się na nią: Wystawa Energia, Laboratorium Generator Mocy, kino 3D oraz 100-metrowy hol, w którym znajdują się recepcja, szatnia i sklepik naukowy. Częścią ECN jest Energetyczny Ogród Doświadczeń. Budowa ECN była częścią projektu „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Źródło: ECN