„Ekozakupy”
Torebka jest ozdobą każdej, zarówno tej młodszej, jak i starszej kobiety. Podczas artystycznych weekendowych warsztatów w Centrum Nauki Leonardo da Vinci każdy uczestnik będzie miał możliwość samodzielnego wykonania i ozdobienia torby typu shopper, która nie tylko jest modowym hitem sezonu, ale także ekologicznym gadżetem zaradnej i odpowiedzialnej pani domu.
„Ja jako farmaceuta”
Podczas warsztatów ouczestnicy dowiedzą się, czym zajmują się farmaceuci, jak powstają leki w recepturze apteki oraz jak tworzy się kosmetyki do pielęgnacji ciała. Każdy uczestnik pozna najpopularniejsze rodzaje maści, dowie się, jak się je robi i wykona swoją własną maść prostą chroniącą skórę przed czynnikami atmosferycznymi związanymi z nadchodzącą zimą lub stworzy musujące kulki do kąpieli.
Warsztaty biżuteryjne, podczas których każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie wykonać ręcznie robione bransoletki z marmuru i krzemienia pasiastego w pięknych kolorach. Biżuterię będzie można zabrać ze sobą do domu.
Krzemień pasiasty jest minerałem, który wydobywa się w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego i Sandomierza. Dawniej stosowano go między innymi do wyrobu siekierek o znaczeniu magicznym i obrzędowym. Jako element biżuterii krzemień ma podobno działanie lecznicze – usuwa zmęczenie, zwiększa witalność i przywraca pogodę ducha. Również marmur jest cennym zasobem województwa świętokrzyskiego. Bransoletka z tą skałą zapewnia podobno dobry nastrój, a także przyciąga prawdziwą miłość. Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Przeszłość przyszłością regionu”.
„Wiedźma uczy zielarstwa”
Na tych bezpłatnych warsztatach uczestnicy poznają lecznicze właściwości ziół. Dowiedzą się też, które zioła spotkać można w naszym regionie. Dzieci i dorośli, którzy wezmą udział w warsztatach będą mogli przygotować napary z kminku (w medycynie ludowej stosowany jako środek ułatwiający trawienie) oraz tymianku (łagodzącego dolegliwości żołądkowe oraz kaszel).
Ziołolecznictwo było bardzo popularne na ziemiach polskich. W każdej wsi przełomu XVIII i XIX wieku mieszkała przynajmniej jedna „wiedźma” – kobieta, która wie wszystko o roślinach i potrafi wykorzystać ich moc. Dziś coraz chętniej sięgamy po zioła, zastępując nimi chemiczne leki. Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Przeszłość przyszłością regionu”.
Sobota:
10.00 – „Ekozakupy”
12.00 – „Ja jako farmaceuta” – w całości zarezerwowane
14.00 – „Ja jako farmaceuta” – w całości zarezerwowane
15.30 – „Przyozdobieni dzięki tradycji” – warsztaty bezpłatne
Niedziela:
10.00 – „Ekozakupy”
12.00 – „Ja jako farmaceuta”
14.00 – „Wiedźma uczy zielarstwa” – warsztaty bezpłatne
15.30 – „Ekozakupy”
Źródło: Centrum Nauki