I tak wieczór rozpocznie się od Preludium symfonicznego Polonia op. 76 Edwarda Elgara. Kompozycja powstała w 1915 r. na zamówienie Emila Młynarskiego – ówczesnego dyrektora muzycznego Szkockiej Orkiestry Symfonicznej w Glasgow jako „muzyczne wsparcie” walki Polaków o niepodległość. W Preludium jest wiele motywów polskich, począwszy od tytułu zapożyczonego z Symfonii h-moll Paderewskiego, poprzez Nokturn g-moll op. 37 nr 1 Chopina i tematy z Warszawianki 1905, aż do parafrazy na temat pieśni Jeszcze Polska nie umarła.
Kolejna propozycja to pieśni Stanisława Moniuszki z tekstami polskich poetów pochodzące z zeszytów Śpiewnika domowego napisanego „ku pokrzepieniu serc”. Tadeusza Bairda Cztery sonety miłosne do słów Williama Szekspira wywodzą się z muzyki stanowiącej integralną część spektaklu Romeo i Julia, wystawionego w 1956 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w reżyserii Lidii Zamkow.
Na zakończenie koncertu kielecka filharmonia zaplanowała sześcioczęściowe dzieło Karola Szymanowskiego Stabat Mater, które w przejmujący sposób odtwarza dramat Golgoty, i gdzie liryzm łączy się z dramatyzmem opisywanych scen. „Jest to jedno z tych objawień muzycznych najwyższej kategorii, które w pełni zasługują na nazwę arcydzieła” – napisał w monografii kompozytora Stanisław Golachowski.
Jako soliści wystąpią: Renata Drozd – kielczanka, laureatka wielu konkursów wokalnych; Ewa Marciniec – absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Musikhochschule und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, gość licznych festiwali polskich i zagranicznych; Hubert Zapiór znany w Kielcach z wystawianego w Filharmonii Świętokrzyskiej studenckiego spektaklu Wesele Figara. Na scenie operowej debiutował w wieku 19 lat w Musikakademie w Rheinsbergu w Niemczech.Solistom towarzyszyć będzie Chór Instytutu Edukacji Muzycznej UJK przygotowany przez Ewę Robak oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza 10 listopada o godzinie 19.00.
Źródło: FŚ