A każdy taki występ artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego to zawsze niezapomniane wrażenia artystyczne - piękne, barwne kostiumy, stanowiące kopie autentycznego umundurowania historycznego: od rycerzy króla Jagiełły, poprzez skrzydlatą husarię Jana III Sobieskiego, legiony i czasy wojenne, aż po współczesność oraz doskonałe głosy i świetna reżyseria.
Podczas koncertu wystapią również laureaci konkursów pieśni i piosenki żołnierskiej i patriotycznej, których w tych dniach wyłonią jurorzy w Kielcach i Pacanowie. Organizatorami tych zmagań są Zakład Doskonalenia Zawodowego oraz Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.
Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Głównym celem zespołu jest kultywowanie tradycji narodowych i chwały oręża polskiego poprzez różnorodne środki wyrazu artystycznego: muzykę, taniec, śpiew oraz słowo.Swoją działalnością zespół od ponad 60 lat ukazuje bogactwo kultury narodowej oraz innych państw cudzoziemskich. Upowszechnia ją w środowisku wojskowym i cywilnym – w kraju oraz poza jego granicami. Przedmiotem działalności grupy jest opracowywanie programów artystycznych i organizowanie koncertów m.in. estradowych, plenerowych, kameralnych, symfonicznych, solistycznych i chóralnych. Z orkiestrą współpracują uznani artyści – śpiewacy, piosenkarze, tancerze i aktorzy. Zespół prowadzi działalność promocyjną i wydawniczą oraz upowszechnia twórczość artystyczną kierowaną do wielopokoleniowej widowni.
Zespół Wojska Polskiego odwołuje się do wielkiej tradycji narodowo-patriotycznej, która rozwijała się w duchu chrześcijaństwa. Repertuar muzyki sakralnej stanowią utwory o tematyce religijnej, począwszy od Bogurodzicy po msze i pieśni kościelne. Artyści w mundurach występują także w kościołach, biorąc udział w różnotematycznych uroczystościach narodowych i religijnych. Zespół działa z wielkim rozmachem, stale poszerzając repertuar. Jako instytucja wojskowa za swoje podstawowe zadanie uznaje koncerty poświęcone historii i tradycjom oręża polskiego. Oprócz dawnych pieśni wojennych i wojskowych w programach znajdują miejsce nowe utwory, także z gatunku muzyki pop.
Koncert odbędzie sie 6 listopada o godzinie 15.00. Zaproszenia do odbioru w kasie Filharmonii Świętokrzyskiej od 2 listopada.
Źródło: FŚ