W 1924 r. trumnę z prochami z wielkimi honorami sprowadzono do wolnej już Polski. Specjalny pociąg jechał przez Szwajcarię, Austrię i Czechy. Na stacjach kolejowych witały go tłumy rodaków, mówiono, że pisarz „wraca na łono ojczyzny”. W drugim pogrzebie w stolicy, oprócz rodziny noblisty, wzięły udział liczne delegacje – posłowie i senatorowie, wojskowi, duchowni, przedstawiciele poszczególnych zawodów. Przemówienie wygłosił m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski. Sienkiewicza pochowano w podziemiach katedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Niedzielne spotkanie będzie poświęcone obu pogrzebom autora „Quo vadis” i niezwykłym okolicznościom sprowadzenia jego prochów. Pracownicy Muzeum Narodowego w Kielcach opowiedzą o tym, jak faktycznie wyglądała kaplica w Vevey i jaką pełniła wcześniej funkcję. Zdradzą, gdzie miał miejsce najdłuższy postój niezwykłego pociągu. Zaprezentują także zachowane zdjęcia i dokumenty z obu pogrzebów.
Spotkanie odbędzie się w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku 30 października o godz. 12.00. Wstęp wolny. Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtczak.
Źródło: MNKi