W programie:
- recital Janka Samołyka
Janek Samołyk (gitara, wokal) w repertuarze m.in. Krzysztofa Klenczona i Grzegorza Ciechowskiego
Kasia Dubaniowska (instrumenty klawiszowe, skrzypce)
- jedyny w Kielcach, przedpremierowy pokaz filmu "Jarocin. Po co wolność" w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Marka Gajczaka.
Janek Samołyk to wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Jego muzyka trafia do słuchaczy lubiących tzw. "krainę łagodności", jak i alternatywną muzykę gitarową. Znany jest ze świetnego kontaktu z publicznością. Jego muzyka zachwyciła jurorów konkursu debiutów na OFF Festivalu 2009. Wygrał plebiscyt i zebrał świetne recenzje od jury, w którego składzie zasiadał m.in. Artur Rojek. W 2010 roku wrocławianin został finalistą Jarocina (w 2015 r. powrócił na festiwal, otwierając go), otrzymał także Nagrodę Prezydenta Gdańska na IX festiwalu im. Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie. Muzyk podpisał kontrakt płytowy z Polskim Radiem S.A, którego owocem są trzy albumy studyjne. Jego piosenki, jak "Problem z wiernością", "Codziennie" czy "Złe czasy", znane są z Listy Przebojów Trójki oraz ogólnopolskich rozgłośni radiowych. Muzyk zagrał kilkaset koncertów w całej Polsce oraz za granicą.
"Jarocin. Po co wolność"
Pierwszy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu – od jego początków w latach 60. i 70. (wtedy jeszcze pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych), przez eksplozję popularności w latach 80. (kiedy festiwal zyskał status enklawy wolności), po trudne lata 90. (z kontrowersyjnymi próbami komercjalizacji) i współczesność. Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. W dokumencie znalazły się też barwne opowieści osób, które występowały w Jarocinie, m.in. Roberta Brylewskiego, Tomasza Budzyńskiego, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Krzysztofa Skiby, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego. Głos zabrali również organizatorzy festiwalu, m.in. Walter Chełstowski i Jurek Owsiak, władze samorządowe Jarocina, a nawet ówczesny szef milicji.
Film opowiadany jest nie tylko wspomnieniami rockowych buntowników i jarocińską ścieżką dźwiękową, ale także unikatowymi materiałami archiwalnymi i niepublikowanymi dotąd amatorskimi nagraniami.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina i online: http://s6.systembiletowy.pl/kfk/system_portal.php.
Źródło: kino Fenomen