„Entomolog w pasiece pszczół”
Pszczoły po raz pierwszy zostały umieszczone na liście gatunków zagrożonych wyginięciem, dlatego organizatorzy zapraszają na warsztaty, które przybliżą uczestnikom życie tych pożytecznych owadów. Zajęcia to nie tylko dobra zabawa, ale również okazja do tego, by lepiej poznać świat w skali mikro. W trakcie warsztatów każdy będzie mógł samodzielnie przygotowywać preparaty: skrzydła, czułki i odnóża pszczół, a następnie oglądać je pod mikroskopem. W trakcie zajęć uczestnicy doweidzą się, jak rozkłada się hierarchia w ulu, jak widzą pszczoły, dlaczego są w paski, jak powstaje miód. Poprzez zabawę i proste doświadczenia każdy zdobędzie informację o ochronie tych owadów. Na koniec warsztatów zaplanowana jest degustacja pyłku kwiatowego i miodu.
„Ręka rękę myje”
15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mycia Rąk. Dlaczego higiena jest tak ważna, jak prawidłowo myć dłonie? Podczas warsztatów uczestnicy znajdą odpowiedź na te pytania, ale również wcielą się w rolę profesjonalnych chemików badających, czym i w jaki sposób najlepiej pozbyć się brudu. Zajęcia będą doskonałą okazją do poznania właściwości fizycznych i chemicznych wody, a także poznania jej rodzajów. Na zakończenie uczestnicy zajęć odkryją patent na niepękające bańki.
„Temperujemy i dekorujemy”
Zajęcia artystyczne, na których wykorzystane zostaną zakręcone ścinki z ołówków i kredek, które powstają podczas ostrzenia. Z wiórek uczestnicy warsztatów stworzą kolorowe kompozycje ozdobnych strojów, postaci, a nawet jedzenia. Pracę można urozmaicić dorysowując do kompozycji dodatkowe elementy.
„Nie święci garnki lepią”
Bezpłatne warsztaty garncarskie. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z jednym z najstarszych rzemiosł oraz samodzielnie wykonają gliniane naczynia ze zdobieniami, które robi się przy pomocy dłuta. Chętni będą mogli zabrać swoje filiżanki i miseczki do domu. Organizatorzy zapraszają zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Gliniane naczynia pojawiły się na ziemiach polskich około 5400 lat przed naszą erą. Współcześnie garncarstwo wykorzystuje się do tworzenia rękodzieła, ale jest też techniką stosowaną w celach terapeutycznych. Wyrabianie gliny relaksuje, rozwija sprawność manualną (co jest szczególnie korzystne dla dzieci), usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija wyobraźnię, pomaga skupić uwagę i ukoić nerwy. Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Przeszłość przyszłością regionu”.
„Wiedźma uczy zielarstwa”
Na tych bezpłatnych warsztatach uczestnicy poznają lecznicze właściwości ziół. Dowiedzą się też, które zioła spotkać można w naszym regionie. Dzieci i dorośli, którzy wezmą udział w warsztatach będą mogli przygotować napary z kminku (w medycynie ludowej stosowany jako środek ułatwiający trawienie) oraz tymianku (łagodzącego dolegliwości żołądkowe oraz kaszel).
Ziołolecznictwo było bardzo popularne na ziemiach polskich. W każdej wsi przełomu XVIII i XIX wieku mieszkała przynajmniej jedna „wiedźma” – kobieta, która wie wszystko o roślinach i potrafi wykorzystać ich moc. Dziś coraz chętniej sięgamy po zioła, zastępując nimi chemiczne leki. Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Przeszłość przyszłością regionu”.
Sobota:
10.00 – „Ręka rękę myje”
12.00 – „Entomolog w pasiece pszczół”
14.00 – „Nie święci garnki lepią” – warsztaty bezpłatne
15.30 – „Entomolog w pasiece pszczół”
Niedziela:
10.00 – „Ręka rękę myje”
12.00 – „Temperujemy i dekorujemy”
14.00 – „Wiedźma uczy zielarstwa” – warsztaty bezpłatne
15.30 – „Ręka rękę myje”
Źródło: Centrum Nauki