„Pyza na polskich dróżkach” Teatru im. H. Ch. Andersena to autorski spektakl Daniela Arbaczewskiego, będący daleką, plastyczno-muzyczną wariacją na temat znanego wszystkim poematu Hanny Januszewskiej. Z utworu Januszewskiej został w przedstawieniu tak naprawdę tylko wizerunek Pyzy, a i to nie ten nakreślony przez Adama Kiliana, ale nowy, stworzony przez scenografa i grafika Dariusza Panasa. Pyza jest okrąglutka, ruchliwa i dopiero uczy się stawiać pierwsze kroki. Najpierw nieporadnie, co i rusz nabijając sobie guza, ale kroczek po kroczku idzie jej coraz sprawniej. Chce wszystkiego dotknąć, spróbować, wszystko poznać. Pcha się do przodu, wychyla nos z rodzinnego domu, i wędruje, wędruje przez podwórko, przez łąkę, przez las, przez pastwisko, nad strumień i dalej gdzie małe nóżki poniosą…A wszystko wkoło, tak jak Pyza, rodzi się, rośnie, rusza się, biega, skacze, unosi do góry czy znika pod wodą. Jedne stworzenia stoją na jednej nodze, inne poruszają się na dwóch, czterech…ale są i takie, którym brakuje i tej jednej nogi.
„Pyza na polskich dróżkach” to pierwsza propozycja Teatru im. H. Ch. Andersena dla tych naj-naj-najmłodszych. Tytułowa Pyza zabiera dzieci na ścieżki, gdzie sama stawia pierwsze kroki i gdzie mali widzowie mają szansę spotkać bogaty podwórkowy zwierzyniec. Każde spotkanie ze zwierzakiem to jednocześnie spotkanie z ludową piosenką i z polskim folklorem. Wszystko w formie zabawy teatralnej, teatru interaktywnego, w którym nasi naj-naj-młodsi i ich rodzice, siedzący wraz z aktorami na scenie mogą wpływać na przebieg i tempo spektaklu. Spektakl i towarzyszące mu warsztaty były prezentowane podczas projektów międzynarodowych Teatru im. H. Ch. Andersena w Turcji (Mardin), Finlandii (Kangasala, Helsinki) i na Ukrainie (Kijów, Charków). Na Festiwalu Formy Ożywionej "Maskarada" 2015 organizowanym przez Teatr Maska w Rzeszowie spektakl "Pyza na polskich dróżkach" otrzymał nagrodę marszałka województwa podkarpackiego za "animację wyobraźni".
Warsztat teatralny pt. „Rodzinne podróżowanie”.
Warsztat stanowi integralną część spektaklu. Podczas spotkania organizatorzy spotkania zachęcą widzów do podróżowania śladami tytułowej Pyzy. Widzowie będą mieli okazję wejść na scenę i wspólnie z prowadzącą tworzyć i odkrywać nowe światy. Scenografia teatralna stanie się pretekstem do wspólnych zabaw i ćwiczeń, animowania przedmiotów, gry w kolory. Podczas spotkania będą wykorzystywane metody z zakresu pedagogiki teatru – odwołanie do codziennego użycia znaków, symboli i do codziennych motywacji – odkrywanie nowych połączeń między tymi znakami i używania ich w odmiennym od codziennego kontekście – wzbogacanie widzów o nowe doświadczenia, które mogą wykorzystać w kontekście pozateatralnym.
Program Teatr Polska umożliwia widzom z mniejszych miejscowości kontakt z ofertą teatrów z różnych zakątków kraju. Spektakle prezentowane w objeździe to propozycje o wysokich walorach artystycznych, skierowane do różnych grup odbiorców i różnorodne w formie. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie, by dotrzeć ze swoimi spektaklami do ośrodków, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program trwa od 1 sierpnia do 30 listopada 2016 roku. W tegorocznym programie 18 spektakli zostanie zaprezentowanych 151 razy w 63 miejscowościach. Teatr Polska organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.