Pastel jest efektowną i delikatną techniką malarską i rysunkową, umożliwiającą szybkie tworzenie dzieła za pomocą kolorowych sztyftów. Pałeczki pastelowe robi się z drobno mielonego pigmentu zmieszanego z wypełniaczem (kredą lub glinką) oraz spoiwem (gumą tragantową), następnie formuje i suszy (z języka włoskiego pastello, od pasta – ciasto). Technika pastelu pojawiła się w malarstwie europejskim pod koniec XV wieku, największą popularność osiągnęła w XVII i XVIII wieku, szczególnie wśród portrecistów.
Duże zainteresowanie tą techniką pojawiło się na przełomie XIX i XX wieku, w okresie Secesji. Do powstałych wówczas obrazów w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach należą: Skarby Sezamu (ok. 1897), Helenka (1905) i Kaczeńce (1895-1896) Stanisława Wyspiańskiego, Aleja cyprysowa (1905), Kwiaty w ogrodzie (1910), Portret doktora Schwarca (1911) Leona Wyczółkowskiego oraz Portret Jana Bogumiła Schütza (ok. poł. XVIII w.) nieznanego autora.
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza 9 października o godzinie 12.00 do Galerii Malarstwa i Europejskiej Sztuki Zdobniczej na wykład Dzieła w technice pastelu w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach, który poprowadzi dr Anna Myślińska. Wstęp wolny.
Źródło: MNKi