Warsztaty zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Geologii. Gleba stanowi środowisko życia wielu zwierząt i roślin. Jakie tajemnice kryje w sobie malutka bryłka ziemi? Jakie organizmy zamieszkują glebę i jak są zbudowane? Jak wyglądają dżdżownice i czy ich obecność pozytywnie wpływa na glebę? Odpowiedzi na te i inne pytania uczestnicy warsztatów uzyskają wykonując szereg doświadczeń fizyko-chemicznych z wykorzystaniem technik stosowanych w laboratoriach. Dzięki warsztatom uczestnicy przekonają się, że ten podstawowy składnik przyrody kryje w sobie wiele tajemnic, których odkrywanie może być niezwykłą przygodą.
„koniec-KROPKA!”
Warsztaty weekendowe będą tematycznie związane z nietypowym świętem, jakim jest Dzień Kropki. Każdy uczestnik zajęć będzie mógł właśnie za pomocą kropek, w dość nietypowy sposób, udekorować swoją ulubioną literę. Będziemy mieli przygotowaną ogromną ilość kropek, które będą różniły się jedynie kolorem i wielkością. Jaki będzie efekt końcowy, to już pozostaje w kwestii uczestników warsztatów.
„Wiedźma uczy zielarstwa”
Na warsztatach uczestnicy poznają lecznicze właściwości ziół. Dowiedzą się też, które zioła spotkać można w naszym regionie. Dzieci i dorośli, którzy wezmą udział w warsztatach będą mogli przygotować napary z kminku (w medycynie ludowej stosowany jako środek ułatwiający trawienie) oraz tymianku (łagodzącego dolegliwości żołądkowe oraz kaszel).
Ziołolecznictwo było bardzo popularne na ziemiach polskich. W każdej wsi przełomu XVIII i XIX wieku mieszkała przynajmniej jedna „wiedźma” – kobieta, która wie wszystko o roślinach i potrafi wykorzystać ich moc. Dziś coraz chętniej sięgamy po zioła, zastępując nimi chemiczne leki. Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Przeszłość przyszłością regionu”.
„Nie święci garnki lepią”
Bezpłatne warsztaty garncarskie. Podczas zajęć zapoznamy się z jednym z najstarszych rzemiosł oraz samodzielnie wykonamy gliniane naczynia ze zdobieniami, które robi się przy pomocy dłuta. Chętni będą mogli zabrać swoje filiżanki i miseczki do domu. Zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych!
Gliniane naczynia pojawiły się na ziemiach polskich około 5400 lat przed naszą erą. Współcześnie garncarstwo wykorzystuje się do tworzenia rękodzieła, ale jest też techniką stosowaną w celach terapeutycznych. Wyrabianie gliny relaksuje, rozwija sprawność manualną (co jest szczególnie korzystne dla dzieci), usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija wyobraźnię, pomaga skupić uwagę i ukoić nerwy. Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Przeszłość przyszłością regionu”.
Sobota:
10.00 „koniec-KROPKA!” – warsztaty płatne
12.00 „ Ziemia obiecana” – warsztaty płatne
14.00 „Wiedźma uczy zielarstwa” – warsztaty bezpłatne
15.30 „koniec-KROPKA!” – warsztaty płatne
Niedziela:
10.00 „Ziemia obiecana” – warsztaty płatne
12.00 „koniec-KROPKA!” – warsztaty płatne
14.00 „Nie święci garnki lepią” – warsztaty bezpłatne
15.30 „ Ziemia obiecana” – warsztaty płatne
Źródło: Centrum Nauki