Praca zawiera szczegółowy opis jego życia. Odpowiada na pytania, kim był, skąd pochodził i w jakich warunkach dorastał. Jakim był synem, bratem, kolegą, harcerzem, konspiratorem, nauczycielem i partyzanckim dowódcą? Jak zmieniała się jego osobowość oraz kto miał na nią wpływ? W jakim stopniu jego marzenia i dążenie do samorealizacji przez dokonanie wielkich czynów wyznaczały kierunki jego aktywności? Wreszcie, jakie role życiowe podejmował i która z nich była najważniejsza? I na koniec – czy i jak dalece powojenna legenda odpowiada prawdzie, a w jakiej mierze mitologizuje tę postać?
Chociaż był najmłodszym dowódcą plutonu w Zgrupowaniach Partyzanckich AK „Ponury”, osobistym przykładem zjednywał podkomendnych i towarzyszy broni. Jego ofiarna postawa, a także przedwczesna śmierć stanowią świadectwo obcowania z historią człowieka wyjątkowego, o którym pamięć nie przemija.
O autorze:
Dr Marek Jedynak – absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, kustosz w Wydziale Archiwalnym Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, członek Zarządu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt”. W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. działalnością Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej oraz losami żołnierzy AK po II wojnie światowej w Polsce i na emigracji. Autor ponad 100 artykułów popularnonaukowych i naukowych oraz książek: Robotowcy 1943 (Końskie 2007), Kapliczka na Wykusie (Kielce 2009), Dokumenty do dziejów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” (Kielce–Kraków 2014), Niezależni kombatanci w PRL (Kielce–Kraków 2014) – nagrodzonej tytułem Książka Historyczna Roku 2014, Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż” (Kielce 2016). Współautor biografii Pułkownik Jan Piwnik „Ponury” (Warszawa 2013), a także Inwentarza zespołu archiwalnego Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach (Kielce–Kraków 2014).
Promocja książki Marka Jedynaka odbędzie się 29 września o godz. 17.00 w patio Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Wstęp wolny.
Źródło: MCK