Piątek, 24 stycznia 2025 - Felicji, Roberta, Sławy

Plon niesiemy A A A

W dożynkowy i folkowy klimat wprowadziła uczestników konferencji kapela „Działoszacy” Adama Kocerby z Działoszyc, która jest laureatką wielu konkursów i festiwali, także tegorocznego „Jawor – u źródeł kultury”. Kapela będzie reprezentować województwo świętokrzyskie podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Na spotkaniu w Wojewódzkim Domu Kultury obecni byli: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas - gospodarz dożynek, Bogdan Soboń – starosta konecki, Krzysztof Obratański – burmistrz Końskich, Ryszard Ciźla - prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej oraz dyrektorzy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach  - Jarosław Machnicki i Alojzy Sobura.

- Tegoroczne Święto Plonów odbędzie się w Końskich. To nasza tradycja, że każde dożynki wojewódzkie odbywają się w innym miejscu. W ten sposób chcemy zaprezentować dorobek różnych gmin i powiatów. Świętokrzyska wieś stale się rozwija. Spore fundusze przeznaczane są na inwestycje wiejskie. W latach 2007-2013 ponad 500 mln złotych pochodzących  z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczyliśmy na inwestycje wiejskie. – powiedział podczas konferencji prasowej Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego.

Na konferencji prasowej obecni byli także starostowie tegorocznych dożynek - Joanna Woch i Michał Matuszczyk.

- To nie są przypadkowi gospodarze dożynek. Ich gospodarstwa są wzorcowe. – powiedział marszałek województwa. 

Joanna Woch  pochodzi z Wólki Wojnowskiej w gminie Ćmielów, ma 37 lat. Wspólnie z mężem Jackiem w roku 2001 kupili gospodarstwo rolne, które obecnie ma 130 ha. Profil gospodarstwa to produkcja roślinna, a także wysoko rozwinięta hodowla trzody chlewnej. W skład gospodarstwa wchodzą także magazyny zbożowe mogące pomieścić 4000 t zbóż. Przez wszystkie lata gospodarstwo jest stale modernizowane. W 2013 roku na szczeblu powiatowym gospodarstwo zajęło pierwsze miejsce w konkursie „Piękna i bezpieczna zagroda przyjazna środowisku”. Mimo licznych obowiązków związanych z pracą w tak dużym gospodarstwie Joanna Woch chętnie udziela się społecznie. W roku 2015 została uhonorowana odznaczeniem „ Zasłużony dla rolnictwa”.

Michał Matuszczyk z Pilczycy w gminie Słupia ma 38 lat, jest absolwentem Technikum Rolniczego w Podzamczu Chęcińskim i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Razem z dzierżawami gospodaruje na 250 ha. Podczas XVIII edycji  ogólnopolskiego konkursu Rolnik Farmer Roku zajął pierwsze miejsce w grupie gospodarstw powyżej 100 ha. Każdego roku bierze udział w organizowanych regionalnych wystawach hodowlanych, a jego bydło honorowane jest nagrodami. Michał Matuszczyk jest obecnie członkiem rady nadzorczej OSM Włoszczowa oraz wiceprezesem Świętokrzyskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

- Końskie to tradycja metalowa i odlewnicza. Powiat konecki był kiedyś postrzegany jako teren przemysłowy, ale są tu też gminy typowo rolnicze. Masło i mleko z Końskich naprawdę jest najlepsze. Chlubą naszego powiatu jest gospodarka wodna. – powiedział podczas konferencji prasowej Bogdan Soboń – starosta konecki, który za pośrednictwem dziennikarzy zaprosił mieszkańców województwa świętokrzyskiego na niedzielne dożynki.

Rolnicze świętowanie rozpocznie o godz. 10.30 spotkanie oficjalnych delegacji powiatowych przed Starostwem Powiatowym w Końskich. Stamtąd korowód dożynkowy przemaszeruje do kolegiaty św. Michała, gdzie o godz. 12.15 odprawiona zostanie msza święta w intencji świętokrzyskich rolników. Poświęcone zostaną również najpiękniejsze powiatowe wieńce.  Następnie korowód dożynkowy przejdzie ulicami Końskich do Parku Miejskiego im. Tarnowskich. Tam o godz. 13.45 rozpocznie się część obrzędowa święta plonów. Tradycyjnie starostowie dożynek wręczą gospodarzowi dożynek - marszałkowi województwa - bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów. Odbędą się także prezentacje „ośpiewania” i „obtańczenia” wieńców dożynkowych, przygotowanych przez poszczególne powiaty. Poznamy także zwycięzcę konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec, który reprezentował będzie nasz region na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

W części artystyczne przygotowanej przez  Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach odbędzie się folkowe widowisko regionalne "Na swojską nutę". Swój dorobek artystyczny zaprezentują także gospodarze tegorocznych dożynek - powiat konecki podczas "Gospodarskiego Gościńca". Gościem dożynek będzie zespół „Dąbrowiacy” ze Śląska.
 
W trakcie Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich wręczone zostaną nagrody w konkursach rolniczych, m.in. „Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku”, „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” organizowanych przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą, Urząd Marszałkowski oraz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Dożynkom towarzyszyć będzie wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, kiermasze produktów kulinarnych i żywnościowych. Rolnicze świętowanie w Końskich zakończy dożynkowa potańcówka, która rozpocznie się o godz. 20.00.

-------------------
 
Zgodnie z tradycją dożynki przypadają na pierwszy dzień jesieni, czyli na równonoc jesienną 23 września, ale w gminach obchody dożynkowe trwają już od połowy sierpnia. Dożynki poświęcone są zbiorom rolnym i w wielu częściach kraju noszą różne nazwy, np. zwano je wieńcem, wieńcowem, okrężnem, wyżynkami czy też obrzynkami. W czasie dożynek rolnicy dziękują  za plony oraz proszą o jeszcze lepsze w kolejnych latach.  Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.

Nie żyje Jolanta Jamioł z Zespołu Pieśni i Tańca Kielce

Zmarła Jolanta Jamioł, z domu Siejek, która przez kilka lat należała do Zespołu Pieśni i Tańca...

Wernisaż wystawy "Kapitał Sztuki SUPLEMENT 2024"

24 stycznia (w piątek) o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach zostanie otwarta...

„Na ludowo w Polskę”. Koncert Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowiacy”

W poniedziałek, 10 lutego, w Busku-Zdroju odbędzie się koncert „Na ludowo w Polskę”. Piękno...

„Wszyscy tęsknimy za Rajem” – wernisaż wystawy malarstwa Doroty Berger

W sobotę, 18 stycznia, w Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki” w Kielcach odbędzie się...

Nie żyje znakomita świętokrzyska garncarka Elżbieta Klimczak

Zmarła Elżbieta Klimczak, wybitna garncarka z gminy Morawica. Była laureatką wielu konkursów...

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

Sylwester pod gwiazdami w Sandomierzu

Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Sandomierskie Centrum Kultury zapraszają na Sylwestra pod...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 451 045
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności