Podczas festynu zaprezentowana zostanie historia łącząca hutnictwo w naszym regionie z działalnością zakonników z klasztoru cystersów w Wąchocku. To połączenie „Mnichów” z „Hutnikami” nie jest przypadkowe. Początki hutnictwa przemysłowego w naszym regionie związane są z osadnictwem zakonnym. To właśnie zakonnicy z klasztoru w Wąchocku mieli olbrzymi wpływ na budowę i rozwój metalurgii w dolinie rzeki Kamiennej. Podczas festynu na dzieci i młodzież będą czekały stoiska warsztatowe. Zostanie zaprezentowanych wiele ciekawych, różnorodnych warsztatów, m.in. warsztat kowala, garncarski, rzeźbiarski, ceramiczny, decoupage, krawiecki, tkacki, warsztat puncowania i robienia pierników a także stoiska przybliżające tajniki hutnictwa, kaligrafii i zdobienia ksiąg, wytwarzania zabawek ludowych, sakiewek czy tworzenia różańców i krzyżyków z brązu . Uczestnicy będą mogli podejść i zapoznać się z poszczególnymi warsztatami a także wziąć w nich czynny udział. Festyn ma charakter edukacyjny, w trakcie którego zaprezentowane stanowiska dają uczestnikom możliwość „dotknięcia” historii.
Wejścia na festyn odbywają się w godzinach: 8:00, 9:30 (wejście wyłącznie dla przedszkoli) oraz 10:30. Festyn skierowany jest do wszystkich grup wiekowych, a szczególny nacisk położony zostanie na jego wymiar edukacyjny, dlatego głównym adresatem są dzieci i młodzież szkolna.
Organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu 41 275 40 83, 783 730 094 oraz na adres recepcja@ekomuzeum.pl. Wstęp wolny.
Źródło: Muzeum Przyrody i Techniki