Na przełomie XVIII i XIX wieku w okolicach dzisiejszego Stąporkowa, Końskich, Rudy Malenieckiej i Fałkowa działały liczne wielkie piece, fryzernie, kuźnice, gwoździarnie oraz kopalnie rudy żelaza. Do lat 80. XIX wieku jedna z największych, prywatnych kopalni rudy żelaza w Królestwie Polskim funkcjonowała w podkoneckiej Miedzierzy. Obejmowała ona około 300 szybów, zajmujących powierzchnie ponad 60 ha. Z wydobywanej tu rudy w pobliskim Kawęczynie wytapiano żelazo. Było ono przerabiane na narzędzia gospodarcze oraz maszyny rolnicze w Rudzie Malenieckiej i Maleńcu. W tej ostatniej miejscowości w latach 40. XIX wieku funkcjonował najnowocześniejszy prywatny zakład hutniczo-górniczy w całym ówczesnym Królestwie Polskim, który wyposażono w innowacyjne urządzenia i maszyny produkcyjne. Do dziś zachowały one pełną sprawność, o czym przekonają się wszyscy ci, którzy 10 września odwiedzą Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa ambrotypów autorstwa Tomasza Swatka z Lublina oraz widowisko plenerowe teatru ognia „Enzonda” z Kielc. Początek imprezy 18.00. Wstęp bezpłatny.
Program:
18.00
Żelazna ścieżka Machor i Maleńca. Gra terenowa / marsz questingowy.
19.00
Zanim wygasły wielkie piece… O koneckim górnictwie i hutnictwie żelaza. Wykład popularnonaukowy.
20.00
W dawnej hucie i kuźnicy… Pokazy dawnych technologii metalurgicznych, zwiedzanie zabytkowego zespołu zakładu przemysłowego w Maleńcu.
21.00
Szklana historia malenieckiej fabryki żelaza. Otwarcie wystawy ambrotypów autorstwa Tomasza Swatka.
21.30
Ogień i żelazo. Widowisko plenerowe teatru ognia, ognisko integracyjne.
Źródło: ZZH