1050 lat temu władca państwa Polan, Mieszko I przyjął chrzest, co zapoczątkowało proces chrystianizacji ziem polskich. Wydarzenie to uważa się za symboliczny początek państwa polskiego oraz polskiego kościoła katolickiego. Zarówno miejsce jak i czas tego wydarzenia nie są znane, ale datuje się je zazwyczaj na rok 966. Źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak też podają różne daty i miejsca tego wydarzenia.
Kazania Świętokrzyskie to jeden z najcenniejszych zabytków polskiego średniowiecza. Do naszych czasów dochował się w postaci 18 pergaminowych pasków pochodzących z czterech kart obszerniejszego rękopisu, wykorzystanych wtórnie przez introligatora do oprawy łacińskiego kodeksu z XV stulecia. Kodeks spisany być może w klasztorze bożogrobców w Miechowie, znalazł się potem w bibliotece benedyktyńskiego klasztoru Świętego Krzyża na Łysej Górze. Po powstaniu listopadowym rękopis został wywieziony do Petersburga, gdzie w roku 1890 odnalazł go Aleksander Brückner, który odkrył również wspomniane paski z zapisem polskich kazań. Wydobyty z oprawy średniowiecznego rękopisu zabytek przechowywany jest obecnie w Bibliotece Narodowej w Warszawie, zaś sam kodeks zaginął w czasie ostatniej wojny. Na 18 ocalonych paskach zachowało się sześć polskich kazań, jedno w całości, pozostałe we fragmentach. Kazania są tekstem mieszanym, w którym 80% stanowi tekst polski.
Organizatorzy: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach - filia w Ostrowcu Świętokrzyskim, Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz II LO w Ostrowcu Świętokrzyskim zapraszają 14 września na wykłady i prelekcje.