Historia kaplicy związana jest z dziejami naszego regionu. W czasie zaborów mieszkańcy Kostomłotów na mocy carskiego ukazu zostali pozbawieni prawa do kaplicy, w czasach PRL-u ocalała tylko dzięki czujności wiernych. Zdewastowana w 1986 r. została odnowiona dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców Kostomłotów. Ale mijały lata i kaplica znów uległa zniszczeniu. W 2004 r. z inicjatywy ks. dra Mirosława Cisowskiego opracowano ekspertyzę techniczną budowli, która jednoznacznie wskazywała, że konieczny jest jej remont. Tego samego roku związał się Komitet Odbudowy Kaplicy.
- Jako motto naszych działań przyjęliśmy słowa nieżyjącego już biskupa Jana Chrapka: „Idź przez życie, aby ślady twoich stóp przetrwały” – mówi Marian Korczyński, przewodniczący komitetu. – Udało się wykonać wiele prac – zrekonstruowano krzyż z 1852 r., odnowiono ogrodzenie i naprawiono krzyż procesyjny, doprowadzono energię elektryczną i wykonano instalację elektryczną wewnątrz kaplicy, naprawiono również ogrodzenie przy krzyżu.
W ramach prac pokryto m.in. dach kaplicy, zawieszono także dzwon, wykonano montaż stolarki okiennej i drzwiowej, roboty ziemne wokół kaplicy, położono tynki zewnętrzne, odnowiono również ołtarz główny wraz z rekonstrukcją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Poświęcenie wyremontowanej kaplicy odbyło się 5 sierpnia 2017 r. Kolejne prace prowadzone były w następnych latach – tylko w ubiegłym roku wyprostowano bramę wejściową, oczyszczono i pomalowano ogrodzenie oraz przeprowadzono obróbkę blacharską na całej długości kaplicy.
Kaplica pw. Przemienienia Pańskiego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie gminy Miedziana Góra. Każdego dnia w samo południe dzwon obwieszcza Anioł Pański, od maja do października odbywają się tu nabożeństwa fatimskie oraz okolicznościowe uroczystości i msze intencjonalne. Kaplica udostępniana jest zwiedzającym w każdą niedzielę i święta w okresie od maja do października.
7 sierpnia o godz. 12.00 w kaplicy pw. Przemienienia Pańskiego odbędą się uroczyści odpustowe i rocznicowe, którym przewodniczyć będzie ks. dr Mirosław Cisowski – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego kurii diecezji kieleckiej, a homilię wygłosi ojciec dr hab. Szczepan Praśkiewicz – konsultor Watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
- Liturgii mszy świętej towarzyszyć będzie poświęcenie tablicy upamiętniającej 1050-lecie chrztu Polski i 200-lecie powstania kaplicy, uruchomiony zostanie także nowy mechanizm odsłaniający figurę Matki Boskiej – dodaje Marian Korczyński.
Źródło: Urząd Gminy w Miedzianej Górze