Życie zamku w XVII i XVIII wieku - zwiedzanie wnętrz pałacowych połączone z prezentacją wybranych obiektów przygotowanych na „wyciągnięcie ręki”. Motywem przewodnim spotkania będzie kultura staropolska. Zabytki zostaną przygotowane w takiej formie, aby można było zobaczyć szczegóły, kolory, które trudno dostrzec podczas standardowego zwiedzania; wśród nich m.in. reprezentacyjne kielichy do wina zwane wiwatowymi, których używano do wznoszenia szczególne ważnych toastów oraz bardzo chętnie używane kielichy typu kulawka, przy których zaprezentowana zostanie ciekawa instrukcja obsługi. Ponadto prezentacja strojów nawiązujących do epoki i ich omówienie w nawiązaniu do obrazów znajdujących się w pałacowych wnętrzach.
Prowadzenie: Magdalena Silwanowicz, Anna Pietrzak i Magdalena Śniegulska-Gomuła z Działu Rzemiosła Artystycznego.
Wykład z prezentacją multimedialną: Barokowe rezydencje – pomniki chwały fundatorów. Wykład dotyczący koncepcji architektoniczno-ideowych wybranych pałaców z epoki baroku, z wyróżnieniem Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, jako przykładu swoistej autopropagandy, tworzenia dobrego imienia oraz nieskazitelnego wizerunku fundatora budowli. Przedstawione zostaną wybitne rezydencje epoki na terenie kraju – Kielce, Wilanów, Krzyżtopór oraz ich fundatorzy.
Prowadzenie Paweł Grzesik, kierownik Działu Historii.
Quiz dla uczestników spotkania związany z prezentowaną podczas oprowadzania temat
Koncert muzyki barokowej (ok. 17.30) w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Koncert odbędzie się w ogrodzie (jeśli pogoda na to pozwoli) albo w loggi pałacu.
Źródło: MNKi