Wartość inwestycji to ok. 30 mln zł. Ponad 26 mln pochodzi z funduszy Unii Europejskiej z regionalnego programu operacyjnego województwa świętokrzyskiego. Pozostałe środki zapewnia dotacja z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W ramach projektu powstał kompleks obiektów Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej (ECEG) o powierzchni około 4262 m2, przeznaczony do prowadzenia działalności edukacyjnej oraz badawczo rozwojowej, w dziedzinie nauk geologicznych, przy wykorzystaniu warunków geologicznych Gór Świętokrzyskich. W ECEG utworzeno sale dydaktyczne, bazę pobytową, sale konferencyjne, laboratoria.
Naukowcy korzystający z centrum będą pracować na nowoczesnym sprzęcie, na którego zakup otrzymano ponad 4,5 mln zł. W ośrodku będą odbywać się praktyki studenckie. ECEG ma być nie tylko centrum naukowym, ma także służyć mieszkańcom i być ciekawym punktem na turystycznej mapie regionu. Mogą odbywać się tu kursy dla dzieci ze szkół podstawowych lub młodzieży z gimnazjów czy liceów, a także geologiczne „zielone szkoły”. W środku ma powstać również lapidarium, czyli skalne muzeum, a w sali konferencyjnej, której ściany zostaną wkomponowane w kamieniołom, można będzie organizować spotkania na ponad 250 osób.