Dni poświęcone zagadnieniu starzenia się są okazją do intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.
Pojawienie się tych dni w kalendarzu świadczy o potrzebie aktywności osób starszych. Seniorzy w XXI wieku to często ludzie wciąż aktywni zawodowo, społecznie i kulturalnie. Wielu jednak przestaje pracować, spełniać aktywną rolę społeczną, a nawet i rodzinną. Boryka się z problemami zdrowotnymi, finansowymi oraz odizolowuje się od życia towarzyskiego.
Z myślą o potrzebach osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, powstają kluby seniora, które pomagają im zagospodarować wolny czas. Oferują gimnastykę, rehabilitację, zajęcia komputerowe, warsztaty rękodzieła artystycznego, wieczorki taneczne, gry towarzyskie, spotkania artystyczne, naukę języka, wykłady na temat zdrowia, wycieczki, zabiegi kosmetyczne, imprezy okolicznościowe, itp. Kluby stwarzają osobom starszym warunki do aktywnego, produktywnego i sensownego spędzania wolnego czasu. Mogą tu rozwijać zainteresowania, pobudzać swoją aktywność, nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Miejsca te zaspakajają potrzeby psychospołeczne ludzi starszych i samotnych, którzy nie mają możliwości realizacji w warunkach domowych.