Piątek, 24 stycznia 2025 - Felicji, Roberta, Sławy

40 lat teatralnej drogi Piotra Szczerskiego A A A

Otwarcie wystawy „Reżyser, dyrektor 1992-2015” odbędzie się na kieleckim rynku 12 października o godzinie 14.00. Wernisaż będzie połączony z prezentacją "Katastrofy" Samuela Becketta  w wykonaniu aktorów Teatru pod wodzą Dawida Żłobińskiego. 19 października o godzinie 17.30 w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach odbędą się:
  • promocja książki Marka Mikosa „Z butami do nieba. Piotra Szczerskiego Teatr życia i śmierci (1953-2015)” (Pokój Mrożka/ Duża Scena). To pierwsza publikacja książkowa, która w całości jest poświęcona życiu i twórczości Piotra Szczerskiego-reżysera i dyrektora kieleckiej sceny dramatycznej przez 23 lata.
  • otwarcie II części wystawy „Reżyser i Dyrektor. Piotr Szczerski 1992-2015” (Pokój Becketta/ Mała Scena i foyer)
  • pokaz filmu Michała Glocka „Człowiek z teatru”
  • wydawnictwo towarzyszące: „Dyrekcja Piotra Szczerskiego 1992/1993-2014/2015. Zestawienie bibliograficzne. Premiery. Obsady. Recenzje” w opracowaniu Grzegorza Cupera

Pokazy spektakli w reżyserii Piotra Szczerskiego odbędą się od 19 do 25 października o godzinie 19.00:
- 19 października - Zemsta
- 20 października - Mały Książę
- 21 października - Mężczyzna wart zachodu
- 22 października - Wdowy
- 23 października - Jakiś i Pupcze
- 24 października - Hemar. Poeta przeklęty
- 25 października - Kordian

Konferencja z udziałem krytyków teatralnych i podsumowanie drogi twórczej Piotra Szczerskiego zaplanowane są na 24 października o godzinie 12.00. Konferencja "Podsumowanie drogi twórczej Piotra Szczerskiego" odbędzie się z udziałem krytyków teatralnych: Bartłomieja Miernika, Janusza R. Kowalczyka i Konrada Szczebiota. Spotkanie poprowadzi Łukasz Drewniak. Będą z nami także reżyserzy i aktorzy, którzy współpracowali z Piotrem Szczerskim.

Po spektaklu "Kordian" Juliusza Słowackiego w reżyserii Piotra Szczerskiego odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa dedykowana Piotrowi Szczerskiemu. Tablica jest wspólnym darem Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz zespołu Teatru.

Piotr Szczerski - reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im.Stefana Żeromskiego w Kielcach. Z urodzenia krakowianin, z wyboru kielczanin. Urodził w 1953 roku w Krakowie. W 1975 roku założył własną grupę teatralną „Judasz”. Pierwsze przedstawienie wystawił na Festiwalu Teatrów Debiutujących Start'75 w Opolu. Później, w 1976 roku, prowadził Teatr Fantastron przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1979 roku reaktywował Teatr 38 przy krakowskich „Jaszczurach” i prowadził go do 1992 roku. Wtedy dostał propozycję objęcia dyrekcji Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Kielecką sceną dramatyczną Piotr Szczerski kierował przez przeszło 23 lata. Przez ten długi czas stworzył tu wiele wspaniałych spektakli jako reżyser. Kontynuując własną egzystencjalną linię repertuarową, nieustannie zwracając oczy ku Beckettowi i Pinterowi, dokładając do nich Mrożka, Piotr Szczerski wyreżyserował m.in. „Becketta” (1998), „Miłość na Krymie” Sławomira Mrożka (1994), „Nowy ład świata” Harolda Pintera (2006) czy utwór pisarza z Kielecczyzny, Jana Krzysztofczyka pt. „Kłopot Pana Boga” (2006).   W przypadku działalności Szczerskiego nie da się mówić tylko o osiągnięciach w pracy reżyserskiej i pominąć tytanicznej pracy na rzecz kieleckiego teatru, którego oblicze zmienił, nawiązując do lat świetności tej sceny w przedwojennych czasach Byrskich. W swoim życiu wyreżyserował blisko 70 sztuk teatralnych, w tym 42 w Teatrze im. S. Żeromskiego. Do najważniejszych swoich spektakli zaliczał: "Miłość na Krymie" Sławomira Mrożka (1994), "Proces" Franza Kafki (1995), "Beckett. 11 utworów" grany w całym budynku teatralnym (1998), "Król Lear" Williama Szekspira (2001), "Wdowy" Sławomira Mrożka (2007), "Jakiś i Pupcze" Hanocha Levina (2014), "Hemar. Poeta przeklęty" według własnego scenariusza (2014) oraz "Kordian" Juliusza Słowackiego (2015). W 2005 roku Piotr Szczerski został  uhonorowany  srebrnym medalem Gloria Artis, w 2006 Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł w maju 2015 roku.

Nie żyje Jolanta Jamioł z Zespołu Pieśni i Tańca Kielce

Zmarła Jolanta Jamioł, z domu Siejek, która przez kilka lat należała do Zespołu Pieśni i Tańca...

„Na ludowo w Polskę”. Koncert Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowiacy”

W poniedziałek, 10 lutego, w Busku-Zdroju odbędzie się koncert „Na ludowo w Polskę”. Piękno...

Bezpieczne ferie z "Kubusiem"

W trosce o najmłodszych, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego podczas...

Koncert finałowy 31. Świętokrzyskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie

W niedzielę, 19 stycznia, w Domu Kultury we Włoszczowie odbył się finał 31. Świętokrzyskiego...

Nie żyje znakomita świętokrzyska garncarka Elżbieta Klimczak

Zmarła Elżbieta Klimczak, wybitna garncarka z gminy Morawica. Była laureatką wielu konkursów...

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

Sylwester pod gwiazdami w Sandomierzu

Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Sandomierskie Centrum Kultury zapraszają na Sylwestra pod...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 453 490
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności