Motywem przewodnim pierwszego filmu są losy wybranych kolekcji XX wieku - m.in. kolekcji króla Stanisława Augusta, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Czartoryskich z Krakowa, Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku. W prezentacji przedstawiono krótką historię tworzenia kolekcji, próby ukrycia dzieł w obliczu groźby zniszczenia oraz grabież przez okupanta niemieckiego i radzieckiego. Film pokazuje zawikłany i zaskakujący przebieg zdarzeń prowadzących do utracenia dzieł, ale napawa również nadzieją, pokazując dzieła, które czasami przypadkowo, czasami w wyniku wieloletnich poszukiwań i negocjacji zostały odnalezione i wróciły do kraju.
Drugi, tegoroczny filmowy projekt „Muzeum utracone”, to bardzo nowoczesny przekaz, który przedstawi losy skonfiskowanych i wywiezionych przez niemieckiego okupanta dzieł sztuki. Dziennik Fischhornu, to wspomnienia por. Bohdana T. Urbanowicza, żołnierza Kampanii Wrześniowej, malarza, absolwenta warszawskiej ASP, jeńca obozu dla polskich oficerów w Murnau w Austrii. Szacuje się, że podczas II wojny światowej Niemcy skradli z Polski i wywieźli 22 mln tomów ksiąg i 516 tys. skatalogowanych dzieł sztuki. Ile tak naprawdę dzieł sztuki utraciliśmy, nikt nie jest w stanie obliczyć. Gdzie mogą być ukryte, co się z nimi stało? Poszukiwania i negocjacje nadal trwają, a „ Rozpowszechnianie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania”.
Pokaz odbędzie się 19 września o godzinie 14.30.Wstęp na projekcję jest wolny. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 41 265 36 51, e-mail: edukacja@muzeumostrowiec.pl, www.muzeumostrowiec.pl.
Źródło: Muzeum Historyczno-Archeologiczne