Tym razem, dokładnie w dzień nowego roku żydowskiego, obejrzymy filmowe historie żydowskich rodzin z Lublina.
„Twarze nieistniejącego miasta” to dokument Nataszy Ziółkowskiej –Kurczuk prezentujący szklane negatywy przedwojennych fotografii Żydów lubelskich odnalezione kilka lat temu w jednej z kamienic Lublina. Kolekcja liczy prawie trzy tysiące fotografii.
Drugi z obrazów to film Andrzeja Titkowa pt. „Album rodzinny”. Autor idzie śladami lubelskich przodków: pradziadka Marka Arnsztajna, lekarza-społecznika, na którego pogrzeb przyszło 10 tysięcy ludzi oraz prababki Franciszki Arnszajnowej, poetki i działaczki niepodległościowej, wspierającej legiony Piłsudskiego. Usiłuje rozwikłać tajemnicę jej ostatnich lat: chrztu, który przyjęła w 1939 roku i pójścia z własnej woli do getta, gdzie zginęła w niejasnych okolicznościach.
Rosz Haszana- żydowski nowy rok, to rocznica stworzenia świata. W poniedziałek, 14 września według kalendarza ży dowskiego rozpoczyna się 5776 rok. Jest to początek okresu pokuty, który będzie zamknięty dniem Jom Kippur. W trakcie Rosz Haszana wszyscy udają się do synagogi. Nie wykonuje się codziennych prac. Jest to także Dzień Sądu stąd w trakcie trwania święta kilkakrotnie rozlega się dźwięk szofaru, czyli rogu baraniego. Dźwięk nawołuje do przebudzenia się i spojrzenia na swoje czyny. W trakcie święta spożywa się m. in. jabłka i chałę zanurzone w miodzie, głowę ryby, owcy lub innego zwierzęcia.
Zapraszamy 14 września o godzinie 18.00 do kamienicy przy ul. Planty 7 w Kielcach.
Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego