Czwartek, 23 stycznia 2025 - Fernandy, Jana, Rajmundy

Wojewódzkie Święto Plonów w stolicy świętokrzyskich sadowników A A A

W Sandomierzu nie zabrakło wspaniałych dożynkowych wieńców oraz pachnącego bochna chleba – symbolu tegorocznych zbiorów. W uroczystościach wzięli udział m.in. marszałek województwa Adam Jarubas, wicemarszałek Jan Maćkowiak, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, członkowie Zarządu Województwa Kazimierz Kotowski, Piotr Żołądek i Agata Binkowska, a także radni Sejmiku i dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Wojewódzkie Święto Plonów rozpoczęło się o 10.30 przed Zamkiem Królewskim w Sandomierzu. Stamtąd dożynkowy korowód ruszył do bazyliki katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wielobarwny pochód dożynkowy do świątyni wprowadziła grupa rekonstrukcyjna tradycyjnych rolników i żniwiarzy z rejonu świętokrzyskiego oraz delegacje rolnicze i poczty sztandarowe. O godz. 12.00 w katedrze odprawiona została msza święta, której przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Kapłan podczas homilii podkreślał, że jedną z najbardziej wartościowych cech chrześcijanina jest umiejętność pomocy bliźnim i dbałość o środowisko naturalne.

- Łączy nas region odwołujący się do duchowego dziedzictwa św. Krzyża, wyzwania i praca, której rezultatem są płody rolne oraz różnorodne owoce ludzkich trudów. Ten plon należy do wszystkich, każdy ma prawo z niego brać i zaspokajać swoje potrzeby – mówił do wiernych biskup Krzysztof Nitkiewicz.  

Po mszy, o godz. 13.15 nastąpiło poświęcenie tegorocznych wieńców dożynkowych, a następnie korowód ruszył na plac Jana Pawła II, gdzie odbyła się część obrzędowa. Tam starostowie dożynek - Teresa Łukasik ze Strzałkowa w gminie Stopnica oraz Witold Stefaniak z Wielogórza w gminie Samborzec - przekazali marszałkowi Adamowi Jarubasowi, pełniącemu rolę gospodarza święta, bochen chleba - symbol zbiorów, który marszałek Jarubas sprawiedliwie podzielił. Zostały zaprezentowane wieńce powiatowe, które, zgodnie z tradycją, uczestnicy święta ośpiewali i obtańczyli.

Zwracając się do świętokrzyskich rolników, marszałek chwalił ich zapał do ciężkiej pracy i ich codzienne starania o podnoszenie jakości gospodarzenia:

- Dożynki to czas podziękowań za rolniczy trud, czas refleksji nad niełatwą, a przez wielu także wciąż niedocenianą pracą rolnika, ale to przede wszystkim czas radosnego dzielenia się chlebem - mówił marszałek Adam Jarubas. - Mimo wszystkich problemów, których dziś doświadczają rolnicy, patrząc na świętokrzyską wieś, nie sposób nie zauważyć, że rozwija się i pięknieje. To przede wszystkim zasługa samych rolników, którzy do wysiłków związanych z gospodarowaniem na roli, rozwojem i unowocześnianiem gospodarstw, dokładają także codzienną dbałość o urodę ogrodów i całych posesji – dodał marszałek.

Dożynki Wojewódzkie były także okazją do ogłoszenia zwycięzców rolniczych konkursów. Laury za najładniejszy wieniec dożynkowy odebrał powiat staszowski, 2 miejsce zajął powiat kielecki, zaś 3 – opatowski. Z kolei w rywalizacji w konkursie „Piękna i bezpieczna zagroda - przyjazna środowisku” zwyciężyło gospodarstwo małżeństwa Danuty i Marka Maludzińskich z Prząsławia w gminie Jędrzejów. Z kolei nagrodę za „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” odebrał Leszek Czekaj z miejscowości Bardo w gminie Raków.

W części artystycznej przygotowanej przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach wystąpiły reprezentacyjne kapele i zespoły śpiewacze świętokrzyskich powiatów. Można było także obejrzeć folkowe widowisko regionalne w wykonaniu zespołów ludowych towarzyszących delegacjom powiatowym.
W tegorocznych dożynkach wzięły udział m.in.: reprezentacyjne kapele i zespoły śpiewacze świętokrzyskich powiatów, Grupa Rekonstrukcyjna Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego w barwach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich z Sandomierza, kapele oraz zespoły ludowe ziemi świętokrzyskiej i sandomierskiej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sandomierza, Zespół Pieśni i Tańca "Rzeszowiacy", Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, laureaci Buskich Spotkań z Folklorem oraz zaproszone zespoły z europejskich miast partnerskich. Wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca "Rzeszowiacy" z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.
 
 
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

„Na ludowo w Polskę”. Koncert Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowiacy”

W poniedziałek, 10 lutego, w Busku-Zdroju odbędzie się koncert „Na ludowo w Polskę”. Piękno...

Wernisaż wystawy "Kapitał Sztuki SUPLEMENT 2024"

24 stycznia (w piątek) o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach zostanie otwarta...

„Wszyscy tęsknimy za Rajem” – wernisaż wystawy malarstwa Doroty Berger

W sobotę, 18 stycznia, w Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki” w Kielcach odbędzie się...

Bezpieczne ferie z "Kubusiem"

W trosce o najmłodszych, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego podczas...

XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda Płynie z Wysokości…”

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek...

Nie żyje znakomita świętokrzyska garncarka Elżbieta Klimczak

Zmarła Elżbieta Klimczak, wybitna garncarka z gminy Morawica. Była laureatką wielu konkursów...

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 420 589
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności