Spotkanie odbędzie się 3 września o godz. 11.00 w Muzeum Dialogu Kultur. W ramach wydarzenia otwarta zostanie także wystawa czasowa i happening. Ekspozycja składa się z dwóch głównych części: negatywnej i pozytywnej. W pierwszej sali zaprezentowane zostaną przykłady mowy nienawiści w formie napisów na murach czy "hejty" na internetowych forach. Drugie pomieszczenie to elementy "mowy przyjaźni" - murale, spoty kampanii społecznych. Głównym akcentem wystawy jest autorski mural, wykonany przez kielecką artystkę Agatę Suszczyńską. Integralnym elementem ekspozycji będzie także instalacja dźwiękowa.
Na specjalnie przygotowanej ścianie, na dziedzińcu Muzeum Dialogu Kultur, uczestnicy konferencji będą mogli stworzyć własną przestrzeń ekspresji i wykonać napisy czy grafiki będące przykładem postaw tolerancji i otwartości.
Szczegółowy program:
Konferencja
11.15 - Rejestracja uczestników
11.30 - Otwarcie konferencji (Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Wojewoda Świętokrzyski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach)
11.45 -
„Brunatna Księga” – monitoring rasizmu i ksenofobii na przykładzie województwa świętokrzyskiego – Anna Tatar, Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”
12.00 -
„Po co ten hejt? Agresja słowna z perspektywy sprawcy i ofiary'" – Anna Kwaśniewska–Maciejczyk, psycholog
12.15 -
Muzeum dialogu kultur - przestrzeń do dyskusji. Edukacja antydyskryminacyjna wśród odbiorców w wieku od 3 do 100 lat – Monika Rosmanowska, Kierownik Muzeum Dialogu Kultur
12.30 -
Zakładki. Przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka - Kampania Rady Europy „Bez nienawiści" w Polsce koordynowana przez Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis"
12.45 - Pytania i dyskusja
13.00 - Otwarcie wystawy
Czasowa ekspozycja prezentująca przejawy mowy nienawiści oraz przykłady mowy miłości w przestrzeni publicznej – dolna sala wystawiennicza Muzeum Dialogu Kultur.
13.30 - Poczęstunek / Happening
Malowanie przez młodzież graffiti (szyldów) na ściance – dziedziniec Muzeum Dialogu Kultur
Źródło: ŚUW