Miejscami spotkań będą:
- boisko na os. Pułanki (okolice ul. Armii Krajowej) – 24 sierpnia
- plac zabaw na os. Słonecznym (okolice „Budowlanki”) – 25 sierpnia
- plac zabaw os. Ogrody – 26 sierpnia
Każdy piknik odbywać się będzie w godzinach od 14.00 do 19.00. W razie niepogody daty wydarzeń mogą ulec zmianie, o czym organizatorzy poinformują na stronie www.nieztejbajki.art.pl oraz na Facebook’u.
W ramach Łyku Kultury zorganizowane zostanie sześć różnorodnych bezpłatnych warsztatów prowadzonych przez animatorów kultury ze Stowarzyszenia Nie z tej Bajki, które rozbudzą kreatywność wśród dzieci i młodzieży. Tematyka warsztatów zaplanowana została tak, by każdy znalazł swoje pole ekspresji. Odbędą się następujące warsztaty: czytelnicze, animacji, malarsko-plastyczne (architektura miasta Ostrowca Św. oczami dzieci), prawno-historyczne, gier ulicznych, taneczne.
Warsztaty prawno-historyczne – dzięki spotkaniom, słuchacze dowiedzą się, dlaczego prawo jest potrzebne w państwie? Skąd się biorą zakazy i nakazy i dlaczego należy unikać zagrożeń społecznych (w tym związanych z uzależnieniami). Kto po raz pierwszy próbował spisać normy prawne na ziemiach polskich? Podamy przykłady stosowanych kar.
Warsztaty animacji – „zakręcone” warsztaty pobudzające wyobraźnię i kreatywność młodego człowieka. Warsztaty oparte są głównie na dwóch typach maszyn wykorzystujących ruch okrężny. Pierwsze z nich to maszyny do animacji poklatkowej (zoetrope i praxinoscope). Dzieci poznają podstawowe złudzenie optyczne, dowiadują się, jak w prosty sposób wprowadzić postać w ruch, bez użycia komputera. Druga to maszyna kleksograficzna, dzięki której dzieci namalują swoje niepowtarzalne abstrakcyjne dzieło sztuki (maszyna wykorzystuje ruch odśrodkowy). Każde dziecko uczestniczące w warsztatach będzie mogło stworzyć własny obraz.
Warsztaty plastyczne– tematem warsztatów będzie architektura miasta Ostrowca Świętpkrzyskiego oczami dzieci – pomysł na bezpieczną przestrzeń. Celem projektu będzie zwrócenie uwagi na wszelkie elementy składające się na krajobraz miejski. Zadaniem dzieci będzie zbudowanie miasta w postaci przestrzennych makiet, plansz i planów, które zostaną połączone w jedną całość. Ostateczny rezultat warsztatów to trójwymiarowa makieta Ostrowca Świętokrzyskiego przedstawiająca przyjazne miejsca, w których dzieci będą spędzały czas aktywnie, w sposób twórczy i bezpieczny.
Warsztaty gier ulicznych – przypomnienie integracyjnych gier ulicznych niezwykle popularnych w przeszłości. Wśród proponowanych gier będą m.in. podchody, „kwadraty”, gra w kapsle zwana „wyścigiem pokoju”, skakanie „w gumę”, gra w „króla skoczków”, gra w „dwa ognie”, skakanie na skakance. Alternatywą zabaw ruchowych są także przewidziane zajęcia z robienia „widoczków” w ziemi rozwijające kreatywność i uczące rozróżniania gatunków roślin. Warsztaty mają uczyć dzieci różnorodnych, zapomnianych dziś, form zabaw. Warsztaty gier ulicznych zaoferują uczestnikom inne niż komputer i gry multimedialne formy spędzania czasu wolnego.
Warsztaty taneczne – głównym elementem warsztatów będzie zumba. Jest to forma ruchu inspirowana latynoskimi rytmami. Układy prezentowane przez animatorkę będą proste, zaprojektowane dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych i kondycyjnych. Energetyczna muzyka stworzy przyjazną atmosferę i zachęci dzieci i młodzież do zabawy.
Źródło: Stowarzyszenie Kulturotwórcze "Nie z tej bajki"