Tegoroczne Święto Plonów w naszym województwie rozpocznie spotkanie zaproszonych gości oraz oficjalnych delegacji powiatowych przed Zamkiem Królewskim w Sandomierzu o godz. 10.30. Stamtąd o godz. 11.45 dożynkowy korowód ruszy do bazyliki katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie o godz. 12.00 odprawiona zostanie msza święta. Po mszy, o godz. 13.15 nastąpi poświęcenie tegorocznych wieńców dożynkowych, a nastepnie korowód ruszy na plac Jana Pawła II, gdzie o godz. 13.45 odbędzie się część obrzędowa. Tutaj starostowie Święta Plonów wręczą gospodarzowi dożynek, marszałkowi województwa, bochen chleba - symbol zbiorów. W części obrzędowej odbędą się także prezentacje powiatowych wieńców oraz ich tradycyjne ośpiewanie i obtańczenie.
W części artystycznej przygotowanej przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach wystąpią reprezentacyjne kapele i zespoły śpiewacze świętokrzyskich powiatów, wchodzące w skład delegacji powiatowych. O godz. 15.15 wręczone zostaną nagrody w konkursach „Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku”, „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” oraz „Najpiękniejsze stoisko powiatowe” organizowanych przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą oraz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Zobaczymy także folkowe widowisko regionalne w wykonaniu zespołów ludowych towarzyszących delegacjom powiatowym „Nuty z naszych stron” oraz występy zaproszonych zespołów. W tegorocznym programie dożynkowym udział wezmą m.in. reprezentacyjne kapele i zespoły śpiewacze świętokrzyskich powiatów, Grupa Rekonstrukcyjna Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Sandomierza, kapele oraz zespoły ludowe ziemi świętokrzyskiej i sandomierskiej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sandomierza, Zespół Pieśni i Tańca "Rzeszowiacy", Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, laureaci Buskich Spotkań z Folklorem oraz zaproszone zespoły z europejskich miast partnerskich.
W części artystycznej - na godz. 17.00 - zaplanowano także występ Zespołu Pieśni i Tańca "Rzeszowiacy" Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, który został założony w 1952 r. Grupa prezentuje na scenach krajowych i zagranicznych bogactwo i piękno polskiego folkloru. Ma w swoim repertuarze polskie tańce narodowe, wiązanki tańców i pieśni ludowych z różnych regionów kraju. Artyści tańczą, grają i śpiewają w oryginalnych strojach ludowych i historyczno-narodowych. Członkami zespołu są uczniowie mieleckich szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, a także studenci pochodzący z regionu mieleckiego.