Jedenasta edycja festiwalu, organizowanego przez Stowarzyszenie Żydowskie Motywy, odbyła się na początku maja w Warszawie. Po raz drugi pokazy pofestiwalowe odbędą się w Kielcach dzięki Stowarzyszeniu im. Jana Karskiego. Na publiczność czeka ciekawa podróż filmowa do świata żydowskiego.
Codziennie prezentowane będą starannie wyselekcjonowane filmy m.in. z Izraela, Szwajcarii, Węgier i Polski. Wśród prezentowanych filmów przeważają dokumenty, ale znalazł się jeden fabularny projekt pt. „Krok do wolności” oraz dwa krótkometrażowe „Ischler” i „Pukanie do drzwi”. W trakcie tygodnia kielecka publiczność będzie miała możliwość obejrzenia pozycji podejmujących aktualne tematy społeczno-polityczne, problemy kulturowej tożsamości Żydów oraz historii i tradycji narodu.
Wśród przygotowanych propozycji są cztery filmy wyróżnione na tegorocznym festiwalu. „Mój arabski przyjaciel” otrzymał Warszawskiego Feniksa za najlepszy film dokumentalny. Jest to opowieść o poszukiwaniach prowadzonych przez Żydówkę Nogę, której palestyński przyjaciel Fahres zaginął. Kobieta, żeby go odnaleźć, wybiera się do jego rodzinnej wioski na Zachodnim Brzegu. Nagroda za najlepszy film krótkometrażowy przypadła węgierskiemu obrazowi pt. „Ischler”, którego akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej w mieszkaniu lekarza, w którym ukrywają się trzy żydowskie siostry. Na co dzień towarzyszy im strach przed aresztowaniem, okazało się jednak, że zło może przyjść z nieoczekiwanej strony. Nagrody specjalne przyznano filmom: „Głosy z budki” i „Minkowski/Saga”.
Wśród proponowanych tytułów znalazł się współczesny film nakręcony w całości w języku jidysz – dokument „Boris Dorfman – a Mentsch”. Tytułowy bohater, mający 90 lat zabiera widza w podróż po nieistniejącym już żydowskim Lwowie.
Pokazy odbywać się będą w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 w Kielcach w dniach 27.07-2.08. Od poniedziałku do piątku, początek o godz. 17.00, a w sobotę i niedzielę o godz. 16.00. W sumie wyświetlonych zostanie 12 niezwykłych filmów. Szczegółowy program znajduje się na stronie
www.jankarski.org.pl. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.
27 lipca (poniedziałek), godz. 17.00
Żyd na szczęście, reż. Paulina Fiejdasz
Mój arabski przyjaciel, reż. Noga Nezer
28 lipca (wtorek), godz. 17.00
Wschodnia Jerozolima – Zachodnia Jerozolima, reż. Erez Miller, Henrique Cymerman
29 lipca (środa), godz. 17.00
Mój najszczęśliwszy dzień, reż. Michał Bukojemski
Album rodzinny, reż. Andrzej Titkow
30 lipca (czwartek), godz. 17.00
Pukanie do drzwi, reż. Eliran Elyja
Głosy z budki, reż. Lina Chaplin
31 lipca (piątek), godz. 17.00
Ischler, reż. Attila Hartung
Krok do wolności, reż. Alain Gsponer
1 sierpnia (sobota), godz. 16.00
Minkowski| Saga, reż. Rafael Lewandowski
Boris Dorfman, reż. Uwe von Seltmann, Gabriela von Seltmann
2 sierpnia (niedziela), godz. 16.00
Samuel, reż. Jan Kidawa Błoński
Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego