Zachęcamy do opowiedzenia o swej polskości dorosłych, i tych, którzy swe losy chcieli lub musieli związać z innym miejscem na Ziemi. To konkurs dla Polaków, dla tych wszystkich, którzy w jakiś sposób czują się emocjonalnie związani z Polską. Bez barier wiekowych, bez barier twórczych – piszemy, malujemy, gramy, śpiewamy i tworzymy dla siebie, dla naszej Polski. Każdy może wyrazić swe uczucia, odczucia, miłość, empatię, szacunek i inne budujące emocje związane z polskością i byciem Polakiem. To nie wstyd. To zaszczyt być, czuć się Polakiem i nie jest ważne czy na miejscu czy na końcu świata.
Czym dla najmłodszego dzieciaka jest bycie Polakiem? Jak o tym myślą młodzi i nieco starsi, jakimi uczuciami obdarzają Polskę dorośli? Jak wspominają Polskę swych młodzieńczych lat? Jakie są nasze oczekiwania wobec Polski i jak zamierzamy spłacić dług wdzięczności za Jej starania o nasze dobro?
Celem konkursu jest pokazanie Polski w nowym wymiarze geopolitycznym. Mamy XXI wiek i wiele spraw się zmieniło w czasie ostatnich dziesięcioleci. Jakie jest nasze obecne spojrzenie na polskość, Polskę i patriotyzm. Integracja pokoleń i różnych środowisk to wyzwolenie potencjału twórczego małych i dorosłych mieszkańców gmin, Polonii oraz wszystkich, którym słowo Polska jest bliskie. Ideą konkursu jest pokazanie naszych obecnych poglądów na polskie tematy i klimaty - zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Konkurs ma charakter otwarty. Kierowany jest do wszystkich, którzy kochają Polskę, są z nią emocjonalnie związani i chcą zabrać głos w sprawie obecnego wymiaru patriotyzmu, miłości do Ojczyzny, praw i obowiązków wobec niej:
- od maluszka po staruszka, czyli od przedszkola po Uniwersytet III Wieku
- do dzieci i tych, którzy czują się dziećmi, czyli młodzi ciałem i duchem
- tych, co w kraju i tych, co znaleźli swe miejsce w innych kulturach i społeczeństwach
Konkurs kładzie nacisk głównie na dowcip, kulturę i pozytywne skojarzenia (krytycyzm tak, krytykanctwo - nie). Należy podejść do tematu ze zdrowym humorem, dystansem i realizmem.
Kategorie artystyczne:
A. Prace plastyczne – dowolna forma (malarstwo, fotografia, grafika komputerowa, wyklejanki, konstrukcje)
B. Muzyka – utwory muzyczne i wokalne
C. Twórczość literacka (od poezji, prozy po referaty, wspomnienia, komiksy)
D. Inne – niesklasyfikowane powyżej
Termin przyjmowania prac konkursowych mija 30 września. Ogłoszenie wyników nastąpi 10 października.
Kontakt:
biuro@egminy.eu
konkurs@egminy.eu
j.wierzb@interia.pl (awaryjny, gdyby zapchała się skrzynka www.egminy.eu)
Bardzo Prywatny Portal Ludzi Ciekawych, Jadwiga Wierzbicka, ul. Laskowska 38, 05-430 Celestynów.
Więcej informacji na stronie:
http://egminy.eu/mailing/zalaczniki/09.06.2015/Regulamin-Polska-MEN.pdf
Źródło: Bardzo Prywatny Portal Ludzi Ciekawych