Warsztaty filmowe "Ogrody polskiej animacji" to projekt edukacyjno-artystyczny dla młodzieży, realizowany cyklicznie od 2008 roku. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Poznaniu. Od 2009 roku warsztaty są imprezą towarzyszącą Festiwalowi Filmów Niezwykłych w Sandomierzu. Uczestnicy warsztatów to młodzież głównie w wieku gimnazjalnym, która podczas kilkudniowej pracy bierze udział we wszystkich etapach powstawania filmu: od autorskiego pomysłu do jego realizacji.