Piątek, 26 czerwca 2026 - Jana, Pauliny, Rudolfiny

Dzieje najstarszej kieleckiej szkoły średniej w Kielcach A A A

Liceum im. S. Żeromskiego w Kielcach jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Co ciekawsze, szkoła powstała w czasach panowania Augusta II, które kojarzą się z ogólnym upadkiem naszej kultury. Fundatorem szkoły był Konstanty Felicjan Szaniawski, który jako biskup krakowski był jednocześnie właścicielem Kielc. Obok szkoły powstało seminarium duchowne. Uroczyste rozpoczęcie nauki w najniższej klasie gramatyki nastąpiło 4 września 1727 roku. Pod względem organizacyjnym i dydaktycznym szkoła kielecka była bardzo podobna do innych tego typu zakonnych kolegiów szlacheckich w Polsce, prowadzonych głównie przez jezuitów i pijarów. Nauka trwała sześć godzin dziennie. W czwartek i sobotę popołudnia były wolne od lekcji. Wielu wychowanków szkoły zasłużyło się dla kultury narodowej i w życiu społeczno-politycznym.

Od 25 lutego w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach można oglądać wystawę ilustrującą dzieje I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, przygotowaną w 2010 roku z okazji jubileuszu szkoły i zjazdu Żeromszczaków. Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Absolwentów „Żeromszczacy” i Muzeum Historii Kielc.
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 441 753
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności