Sobota, 27 czerwca 2026 - Cypriana, Emanueli, Władysława

Nowe eksponaty w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej A A A

Dzięki uprzejmości Świętokrzyskiego Muzeum Militariów w Małogoszczu powiększyła się kolekcja zbiorów w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Świętokrzyskie Muzeum Militariów w Małogoszczu posiada dużą i bardzo cenną kolekcję militariów z okresu II wojny światowej, ale też eksponaty pochodzące z początku XX wieku i I wojny światowej. Na wystawie można zobaczyć m.in.: pocisk przeciwpancerny do granatnika PIAT (przy użyciu takiego pocisku oddział „Szarego” rozbił bramę kieleckiego więzienia podczas udanej akcji odbicia więźniów w sierpniu 1945 roku), polski hełm wz. 31 (wyprodukowany w Kielcach przez Hutę Ludwików w 1937 roku z zachowanym oryginalnym malowaniem maskującym typu „Salamandra”), stalowy napierśnik SN 42 (używany przez Szturmowe Inżynieryjno-Saperskie Brygady Rezerwy Najwyższego Dowództwa Robotniczo – Chłopskiej Armii Czerwonej w latach 1943 – 45).

Cenne i unikatowe eksponaty, kolekcjonowane i pozyskane przez Pawła Grosickiego, pochodzą w dużej części z terenów województwa świętokrzyskiego.

Źródło: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 457 391
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności