Czwartek, 26 grudnia 2024 - Dionizego, Kaliksta, Szczepana

Arcydzieła symfoniki A A A

Nie na darmo nazwano V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena „Cesarskim”. Jest to bowiem jedno z najwybitniejszych dzieł kompozytora, stanowiące ukoronowanie tego gatunku. Pisał je Beethoven w roku 1809, w czasie okupacji Wiednia przez wojska napoleońskie. Pełno w nim zatem rytmów marszowych, elementów militarnych i heroicznych, zaś użyta tu tonacja Es-dur dodaje utworowi rysów bohaterskich. Koncert autor zadedykował swojemu przyjacielowi – arcyksięciu Rudolfowi. Wykonany po raz pierwszy równo 202 lata temu (28 XI) w lipskim Gewandhausie wzbudził absolutny zachwyt.

W ostatnich dwudziestu latach w Filharmonii Świętokrzyskiej V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 grany był zaledwie dwa razy i zawsze przez najwybitniejszych pianistów, jak: Benjamin Engeli – szwajcarski wirtuoz oraz Paweł Kowalski – nasz – by tak rzec – eksportowy artysta zapraszany przez najznamienitsze sale koncertowe świata. Tym razem wystąpi Lukas Geniušas – laureat XVI Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego 2010 (II nagroda ex aequo z Ingolfem Wunderem oraz nagroda specjalna Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza). Emocje rosną...

Symfonia Odrodzenie Mieczysława Karłowicza skomponowana w latach 1900-1902 to dzieło programowe kończące młodzieńczy okres twórczości autora Odwiecznych pieśni. Dwudziestosześcioletni kompozytor opatrzył dzieło komentarzem pełnym dramatycznych pytań i wątpliwości trapiących młodego człowieka. Jednak mimo dojmującego nastroju rezygnacji i niepewności na zakończenie utworu popłynie uroczyście i potężnie hymn odrodzenia. Po światowym prawykonaniu (21 marca 1903, Berlin) kompozytorowi zarzucano m.in. zbytnie wzorowanie się na symfonice Czajkowskiego. Czyż nie brzmi to zachęcająco?...

Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygować będzie Jacek Rogala. Natomiast próby do koncertu poprowadzi pod czujnym okiem naszego Szefa Krzysztof Jakub Kozakiewicz, który w sezonie 2013-2014 został dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach zainicjowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Dyrygent – rezydent”. Młody muzyk stojący na początku swej drogi artystycznej nabywa w ten sposób doświadczenia zawodowego w kontakcie z profesjonalnym zespołem orkiestrowym, co umożliwi mu i ułatwi podjęcie samodzielnej działalności koncertowej.

LUKAS GENIUŠAS
Zdobywca II nagrody ex equo XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010) i nagrody specjalnej Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza w II etapie. Urodził się w Moskwie w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako pięciolatek. Jego babcia, Wiera Gornostajewa, wybitny pedagog i profesor Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, jest do tej pory jego pierwszym nauczycielem i mentorem. Brał udział m.in.: w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina Dla Młodzieży 2004 w Moskwie (II nagroda), Młodzieżowym Konkursie Pianistycznym Giny Bachauer w Salt Lake City, 2005 (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szkocji, 2007 (II nagroda), VII Młodzieżowym Konkursie w Rosji, 2008 (złoty medal); III Konkursie Pianistycznym w San Marino (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Musica della Val Tidone w Pianello, Włochy, 2009 (I nagroda), Międzynarodowym Konkursie Giny Bachauer w Salt Lake City, 2010 (I nagroda). Występował z orkiestrami symfonicznymi, m.in. w Hamburgu i Duisburgu, także z BBC Scottish Symphony, Kremeratą Baltica, NOSPR-em, Filharmonią Narodową; współpracował z wybitnymi dyrygentami, jak: Gidon Kremer, Andrey Boreyko, Saulius Sondeckis, Dmitrij Sitkovetsky, Antoni Wit, Roman Kofman, Dmitrij Liss i Juozas Domarkas. Koncertował we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Polsce, Litwie, Japonii, Korei Południowej, USA, Niemczech i Chinach. W urodziny Fryderyka Chopina, 1 marca 2012, pianista zaprezentował w Filharmonii Narodowej w Warszawie trzy sonaty naszego kompozytora transmitowane w Programie II Polskiego Radia. Artysta posiada bogaty repertuar sięgający od baroku po dzieła współczesnych kompozytorów. Zapalony wykonawca muzyki kameralnej: grywa w duetach, triach, kwintetach.

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA zaprasza 8 listopada o godz. 19.00.

Tekst: Urszula Sokołowska - Filharmonia Świętokrzyska

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na pierwszy kwartał 2025 roku!

W Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbyła się konferencja prasowa,...

Fenomenalny Sylwester w Kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza na Fenomenalny Sylwester....

Kolędowanie z zespołem Enej w Kieleckim Centrum Kultury

W sobotę, 28 grudnia, w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się kolędowanie z zespołem Enej....

Dr Alicja Trukszyn z Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego

W czwartek, 19 grudnia w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej, podczas uroczystej sesji Sejmiku...

"Jazz z filmowym brzmieniem" w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach

6 grudnia (w piątek) w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach zagrają Oskar Cenkier i Miłosz Skwirut –...

Wernisaż wystawy fotografii krajobrazowej Mariusza Łężniaka w kieleckim BWA

W najbliższy piątek, 13 grudnia, o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach zostanie...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Sylwester w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

W Sylwestra w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można obejrzeć dwa spektakle:...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 944 870
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności