"Listy dla Ziemi" to ogólnopolska akcja organizowana przez Fundację Ekologiczną Arka z Bielska-Białej. Projekt pilotażowy, którego finał miał miejsce w kwietniu 2013 roku, odniósł duży sukces. W pisanie listów poświęconych segregacji odpadów włączyło się 350 samorządów, ok. 4 000 placówek oświatowych i prawie 500 tysięcy samych uczniów. Zmotywowane do działania szkoły zrealizowały wiele pozytywnych akcji, takich jak zbieranie elektrośmieci, sadzenie drzewek, spotkania z leśnikami czy przedstawienia o tematyce ekologicznej.
Tematyką drugiej edycji akcji jest palenie śmieci w piecach domowych i niska emisja. Głównym wydarzeniem realizowanym w ramach projektu będzie pisanie listów do dorosłych. - Tę formę edukacji nasza fundacja wykorzystuje od początku działalności. Już w 2005 roku pisaliśmy listy do dorosłych dotyczące palenia śmieci. Teraz rozwijamy ten pomysł. Chcemy, aby nasza akcja poprzez swoją prostotę i atrakcyjną formę stała się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Docelowo ma być organizowana każdego roku, ale tematy i pomysły będą się zmieniać – dodaje Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.
Akcji w całym kraju będą towarzyszyć, m.in. happeningi, pochody edukacyjne czy instalacje. Zorganizowane zostaną także konkursy, wystawy najciekawszych listów oraz działania zewnętrzne, np. pisanie listów w przestrzeni publicznej. Na wydarzenia będą zapraszane media, a wybrane listy zostaną wysłane do publikacji w gazetach. Głównymi wydarzeniami będą wielkie ogólnopolskie święto "Listy dla Ziemi" i obchody Dnia Ziemi w kwietniu 2014 roku.
Dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska akcja znacznie się rozrosła i zyskała status programu edukacyjnego. Oprócz pisania listów do dorosłych obejmie takie wydarzenia, jak Dzień Czystego Powietrza, Trasa Ośmiokąta Edukacyjnego czy Ekologiczna Sztafeta Rowerowa. Gminy, które chciałby wziąć udział w akcji, mogą to zrobić, wypełniając specjalny formularz zgłoszeniowy, który można pobrać ze strony www.listydlaziemi.pl.
Źródło: Fundacja Ekologiczna Arka