Wystawa obok powszechnie znanych i obchodzonych świąt, przypomina o świętach i zwyczajach dziś już zapomnianych, takich jak dzień Świętej Łucji, w którym rozpoczynał się rok obrzędowy, czy dzień Świętego Szczepana.
Świat naszych przodków był światem dualistycznym, z jednej strony występował świat rzeczywisty, z drugiej symboliczny. Taki dualizm dotyczył przede wszystkim przestrzeni i czasu. Przestrzeń dzielono na dobrą - oswojoną i obcą - nieznaną, którą władały siły nadprzyrodzone. Czas dzielono na czas zwykły i magiczny, gdzie dzień codzienny przeplatał się z dniem szczególnym. Rytm życia na wsi, wyznaczały cykle zamierania i odradzania się życia. Rytm ten wyznaczały również święta kościelne, powiązane z prastarym cyklem zmian zachodzących w przyrodzie.
Prezentowana w Dworku Laszczyków wystawa, została zorganizowana głównie ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej, które w swych zasobach posiada niezwykłą kolekcje rzeźb i płaskorzeźb, a także obrazów pokazujących dawne zwyczaje świąteczne, malowanych ręką nieżyjącego już artysty - Antoniego Jopkiewicza ze Skaryszewa. Wystawę uzupełniają eksponaty własne Muzeum Wsi Kieleckiej, wśród których na szczególną uwagę zasługują bajecznie kolorowe obrazy Eugeniusz Brożka.
Źródło: Muzeum Wsi Kieleckiej