Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 24 października, o godz. 18.00, podczas Inauguracji Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego, która w tym roku odbędzie się w Muzeum Narodowym. Na godz. 17.45 zaplanowano także występ Teatru Ognia „Los Fuegos”.
Ekspozycja prezentować będzie zarówno plansze, jak i multimedia. Tematyka wystawy dotyczy m.in. historii metalurgii i jej roli w postępie cywilizacyjnym, początków metalurgii żelaza na ziemiach polskich, procesu technologicznego produkcji dymarskiej, wielkich centrów hutniczych kultury przeworskiej oraz Gór Świętokrzyskich jako wiodącego centrum produkcji hutniczej poza granicami Imperium. Będzie można zobaczyć m.in. jedyny zachowany starożytny inwentarz kowala, m.in. kleszcze, młotek, kowadło oraz importowany żelazny sygnet.
Ekspozycja organizowana jest w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich nie bez powodu. Od średniowiecza do końca XVIII w. znaczne obszary Gór Świętokrzyskich były własnością biskupów krakowskich. Byli oni dobrymi gospodarzami - wiedząc jakie "skarby" skrywa ich ziemia - intensywnie angażowali się w rozwój górnictwa i hutnictwa. W 1816 r. z inicjatywy Stanisława Staszica powstała w Kielcach Szkoła Akademiczno-Górnicza – pierwsza wyższa szkoła techniczna w Polsce. Mieściła się ona w północnym skrzydle pałacu, natomiast na parterze rezydencji, znajdowała się siedziba Głównej Dyrekcji Górniczej.
Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo skierowane do dzieci i młodzieży - komiks finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Autorem scenariusza i tekstów do komiksu byli dr Szymon Orzechowski, kurator wystawy z kieleckiego UJK oraz Paweł Król, koordynator projektu, kierownik Działu Przyrody Muzeum Narodowego w Kielcach. Grafikę opracował Tomasz Łukaszczyk. Wydawnictwo będzie też dostępne w wersji elektronicznej za pomocą kodów QR.
Ekspozycja będzie prezentowana do 9 lutego 2014 r.