Nagroda Teofrasta przyznawana jest w trzech kategoriach: książki naukowej, książki popularnonaukowej oraz najpopularniejszej książki psychologicznej. Kilkanaście wydawnictw i uczelni wyższych zgłosiło łącznie 40 pozycji. Laureatów w pierwszych dwóch kategoriach wyłania redakcja „Charakterów” na podstawie nominacji przedstawionych przez Konsylium Doktorów, w którego składzie w tym roku zasiadali: dr Wiesław Baryła, dr Sylwia Bedyńska, dr Aneta Brzezicka, dr Ewa Gruszczyńska, dr hab. Michał Harciarek, dr hab. Mariola Łaguna oraz dr Małgorzata Puchalska-Wasyl.
– Nagroda Teofrasta jest wyrazem wdzięczności całego grona przyjaciół i czytelników „Charakterów” za trud, wysiłek i hojność w dzieleniu się talentem i wiedzą. Polska książka psychologiczna jest ciągle niedoceniona. Zadaniem naszego konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie wartościowych publikacji polskich autorów – mówi Bogdan Białek, redaktor naczelny „Charakterów”.
Nagroda Teofrasta ustanowiona została przez „Charaktery” i przyznana po raz pierwszy w 2009 roku. Od pierwszej edycji nagrody gala jej wręczenia jest prawdziwym świętem polskiej książki psychologicznej, gromadzącym najwybitniejszych przedstawicieli polskiej psychologii.
– Mam wielką satysfakcję, że patronuję tej nagrodzie po raz kolejny. Z radością obserwuję jak rośnie jej prestiż i znaczenie – mówił podczas zeszłorocznej gali prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, patron honorowy nagrody.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 16 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Patron nagrody, Teofrast z Eresos (ok. 370–287 p.n.e.) – był greckim przyrodnikiem i filozofem. Słynie, m.in. z dzieła „Charaktery”, w którym przedstawił kilkadziesiąt typowych ludzkich wad.
Tekst: Stanisław Białek - magazyn "Charaktery"