Pierwszego dnia w niedzielę - 13 października odbędzie się rajd “Geologiczne Kielce”. Uczestnicy będą wędrować trzema trasami do Centrum Geoedukacji. Ciekawie zapowiada się trasa nr 1 ze Ślichowic, gdyż uczestnicy rajdu będą mogli zwiedzić, m.in. teren przyszłego ogrodu botanicznego powstającego u stóp góry Karczówki. Nie mniej interesująca jest trasa nr 2, gdzie znawca świętokrzyskiej geologii Jerzy Jędrychowski przybliży temat wykorzystania na terenie Kielc kamienia w architekturze. Na trasie nr 3 uczestnicy rajdu będą mogli poznać zapominanie, ale bardzo ciekawe geologiczne miejsca, jak odsłonięcia w dawnym kamieniołomie na Górze Hałasa.
Podsumowanie rajdu obędzie się od godz. 14.0 w Centrum Geoedukacji w Kielcach przy ul. Daleszyckiej 21. W czasie imprezy każda osoba od lat 5 do 105 znajdzie coś dla siebie. Osoby interesujące się geologią zaciekawi prezentacja multimedialna o świętokrzyskim dziedzictwie geologicznym. Dla najmłodszych zaplanowane są, m.in. gry i zabawy geoedukacyjne. Przewidziano także konkursy z nagrodami. Warto dodać, że rajd został wpisany w program Kieleckiego Festiwalu Nauki.
Drugi dzień - 1 października to oficjalne uroczystości w Centrum Geoedukacji z konferencją i otwarciem wystawy fotograficznej. W trakcie konferencji dyrektor Geoparku Kielce - Elżbieta Czajkowska podsumuję 10 lat działalności insytucji. Wystawa fotograficzna „Świętokrzyskie Geostruktury” prezentuje zdjęcia makro świętokrzyskich skał, minerałów i skamieniałości, jest to ciekawe fotograficzne spojrzenie na świętokrzyskie bogactwo geologiczne, ponieważ skały w bardzo dużym powiększeniu mogą ukazać nam przedziwne kształty i krajobrazy.
Program:
3 października - Rajd Gwiaździsty „GEOLOGICZNE Kielce” (wstęp wolny)
TRASA nr 1 „GEOPARK W PIGUŁCE” – start godz. 9.00 „Ślichowice”
Ślichowice – Karczówka – ul. Karczówkowska (Ogród Botniczny) – Kadzielnia (Park i Amfiteatr) – Wietrznia - Centrum Geoedukacji
TRASA nr 2 „KAMIEŃ W ARCHITEKTURZE KIELC” – star godz. 9.30 Karczówka
Karczówka – Pałac Biskupów Krakowskich – Bazylika Katedralna – Wojewódzki Dom Kultury – Psie Górki – Ośrodek Pracy Twórczej „Wietrznia” – Centrum Geoedukacji
TRASA nr 3 „ŚLADEM PALEOZOICZNYCH MÓRZ” – start godz. 10.30 przystanek autobusowy ZTM „Wrzosowa” – pętla pod Castoramą
Góra Hałasa – Telegraf – Bukówka – Zagórze – Wietrznia – Centrum Geoedukacji
PODSUMOWANIE RAJDU godz. 14.00 – 18.00 Centrum Geoedukacji
Ø Prezentacja multimedialna na sali konferencyjnej
Ø Gry i zabawy geoedukacyjne
Ø Geokulinaria
Ø Konkursy z nagrodami
Ø Mobilne studio radiowe
14 października
godz. 12.15 – 15.00 - uroczystość 10-lecia Geoparku- Centrum Geoedykacji przy ul. Daleszyckiej 21
Ø Konferencja naukowa pt. „Od lokalnej georóżnorodności do europejskiego geoparku”
Ø Otwarcie wystawy fotograficznej „Świętokrzyskie Geostruktury”
Ø Klub Miłośników Geologii – prezentacja multimedialna i wystawy geologiczne
Źródło: Centrum Geoedukacji