To wzruszony rodzic postanowił w ten sposób złożyć hołd żonie i wyrazić radość z narodzin trzeciego potomka, któremu nadano imię Zygfryd. I to nie koniec miłych gestów Wagnera, bowiem w dniu urodzin ukochanej Cosimy – 25 grudnia 1870 roku – kompozycję tę odegrał pod jej oknem trzynastoosobowy zespół muzyków. W swoim instrumentalnym dziele Wagner zawarł fragmenty napisanej dwa lata wcześniej kołysanki oraz motywy z Zygfryda – trzeciej części tetralogii operowej Pierścień Nibelungów.
Kolejną pozycją w naszym programie jest Koncert skrzypcowy a-moll op. 82 Aleksandra Głazunowa – spadkobiercy epoki klasycyzmu i romantyzmu. Utwór powstał w 1904 roku; wypełniony jest śpiewnymi, niezwykle melodyjnymi tematami. Nie brakuje w nim także efektownych, wirtuozowskich fragmentów, z którymi zmierzy się nasz gość z Rosji – Igor Pikayzen – „skrzypek o ogromnej łatwości gry i nieskazitelnej technice”, jak brzmi rekomendacja maestro Itzhaka Perlmana.
Na zakończenie spotkania Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją swego Szefa Jacka Rogali wykona III Symfonię D-dur Franza Schuberta – wówczas zaledwie osiemnastoletniego kompozytora opromienionego już sławą twórcy arcydzieł muzyki wokalnej. Utwór zwraca uwagę siłą dramatycznego wyrazu i pięknem muzycznej frazy. I ten pogodny nastrój, jakim jest przesycona III Symfonia jednego z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu, towarzyszyć nam będzie, mamy nadzieję, przez resztę wieczoru.
FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA zaprasza 13 września o godz. 19.00.
Tekst: Urszula Sokołowska - Filharmonia Świętokrzyska