Tegoroczne Święto Plonów w naszym województwie rozpoczęła uroczysta msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii, gdzie poświęcone zostały najpiękniejsze wieńce świętokrzyskich powiatów. Po nabożeństwie, korowód dożynkowy przybył na teren Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bogorii, gdzie odbyła się część obrzędowa. Tutaj starostowie dożynek, Małgorzata Nogajczyk z Rębowa w gminie Kije oraz Konrad Lipiński z Małej Wsi w gminie Bogoria wręczyli gospodarzowi dożynek - marszałkowi województwa - bochen chleba - symbol zbiorów. W części obrzędowej odbyły się także prezentacje powiatowych wieńców dożynkowych oraz ich tradycyjne ośpiewanie i obtańczenie.
W części artystycznej przygotowanej przez Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach wystąpiły reprezentacyjne kapele i zespoły śpiewacze świętokrzyskich powiatów, wchodzące w skład delegacji powiatowych. Odbyło się folkowe widowisko regionalne "Świętokrzyskie granie", podczas którego zaprezentowały się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Kielce” oraz Zespół Inscenizacji Tanecznych "Uśmiech" z WDK. Na scenie zaśpiewały także dziewczęta ze Szkolnego Zespołu Śpiewaczego „Działoszanki” pod opieką Adama Kocerby. W dalszej części artystycznych pokazów zobaczyliśmy także program estradowy "Gospodarski gościniec" z udziałem Klubu 4H z Ożarowa. Uczestnicy dożynkowego święta mogli podziwiać także jedną z najlepszych młodzieżowych orkiestr dętych w Polsce - OSP Mykanów. Towarzyszyła jej grupa mażoretek, która zaprezentowała różne style tańca do różnych gatunków muzyki. Rolnicze świętowanie uświetnił również pokaz musztry paradnej oraz zabaw jazdy polskiej w wykonaniu Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Gwiazdą wieczoru był zespół Baciary z Podhala. Dożynkowe świętowanie zakończyła zabawa ludowa z zespołem „Standard”.
Podczas Święta Plonów ogłoszone zostały wyniki konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku”. I miejsce zdobyło gospodarstwo państwa Anny i Krzysztofa Bugajów z Chlewic, w gminie Moskorzew, w powiecie włoszczowskim. Konkurs zorganizowała Świętokrzyska Izba Rolnicza. II nagrodę otrzymali państwo Monika i Rafał Kędziorowie z miejscowości Rożki, w gminie Obrazów, w powiecie sandomierskim, a III - Monika i Józef Metryccy z miejscowości Momocicha, w gminie Radoszyce, w powiecie koneckim. Jak co roku, w szranki o miano najpiękniejszego staje czternaście powiatowych wieńców. W tym roku najpiękniejszym został wieniec z powiatu pińczowskiego, z gminy Kije, przygotowany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Kliszowa. II miejsce w konkursie zajął wieniec powiatu opatowskiego, a III - powiatu sandomierskiego.
Dożynkom towarzyszyła wystawa płodów rolnych oraz maszyn i urządzeń do produkcji rolnej. Na placu dożynkowym stanęły również stragany oferujące miedzy innymi tradycyjne przysmaki regionalne oraz rękodzieło artystyczne. Imprezie towarzyszył Piknik Wołowy, którego organizatorami były Świętokrzyska Izba Rolnicza i Fundusz Promocji Mięsa Wołowego.