Uczestnicy warsztatów poświęconych antycznej technice mozaiki, które odbyły się 6 sierpnia, dowiedzieli się, czym jest gramatyka mozaik oraz jakich technik i narzędzi używano w dawnych czasach przy pracach charakterystycznych dla wczesnochrześcijańskiego okresu bizantyjskiego. Program warsztatów przewidywał również realizację rekonstrukcji fragmentów mozaiki podłogowej odnalezionej w jednej z kamienic krakowskiego śródmieścia. Każdy chętny mógł wziąć udział w integracji lagun (brakujących fragmentów mozaiki) oraz ułożyć fragment złotego szlaku, który zaprezentowany będzie na wystawie w Sali Kominkowej WDK.
Początki grupy artystycznej Renbar sięgają 2005 roku. Artyści swoją sztukę prezentowali w formie performance, videoinstalacji, happeningów, filmów krótkometrażowe, a także instalacji, rzeźb i obiektów przestrzenne. Obecnie większość realizacji artystycznych grupy Renbar związana jest z mozaiką charakterystyczną dla wczesnochrześcijańskiego okresu raweńskiego. Każdy etap powstawania prac wykonywany jest ręcznie z zastosowaniem antycznych narzędzi. Tessery (kostki) mają wielkość od 0,3 cm do 2 cm, powstały z kamienia naturalnego, gresu porcelanowego, gresu technicznego, cotto, granitu i szkła. Na wystawie prezentowane będą prace trzech artystów: Renaty Karskiej, Katarzyny Łopatowskiej oraz Bartosza Keski.
Renata Karska - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. A. Kenara w Zakopanem.oraz Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Katarzyna Łopatowska - absolwenta Liceum Plastycznego w Kielcach oraz Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Bartosz Keska - absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. A. Kenara w Zakopanem i Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Rawennie na Wydziale Mozaik.
Na wernisaż wystawy zapraszamy 12 września o godzinie 18.00 do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Wystawę można oglądać do 26 września.
Źródło: WDK