Warsztaty Krakowskie to stowarzyszenie zawodowe o typie spółdzielczym, które działało przy Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie w latach 1913-1926. Celem warsztatów było projektowanie i wytwarzanie przedmiotów codziennego użytku w celu podnoszenia jakości życia. Wytwarzane obiekty obejmowały: architekturę wnętrz, meble, batiki na tkaninie i drewnie, kilimy, kuty metal, oprawy książek, grafikę użytkową i zabawki. Z warsztatami związani byli tacy twórcy, jak: Zofia Stryjeńska, Wojciech Jastrzębowski, Antoni Buszek. Prezentowana kolekcja pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
W trakcie warsztatów w czerwcu „Wzzornij”, które towarzyszyły wystawie powstał paw pomalowany przez kieleckich graficiarzy, można go obejrzeć na ekspozycji w Muzeum Zabawek i Zabawy. Najbliższe dni to ostatnia okazja do zobaczenia osiągnięć, które stanowiły o potędze designu lat dwudziestych w zakresie zabawek.
Kolejną wystawą w tym miejscu będą "Lalki - prezenty w odpowiedzi na listy", która powstaje we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Zagrzebiu. Kolekcja powstała w oparciu o listy Ljeposlava Perenića, który korespondował z różnymi osobistościami z całego świata.
Tekst: Przemysław Krystian - Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach