Celem SOFFA ART jest pokazanie i przybliżenie mieszkańcom miasta alternatywnej sztuki, pobudzenie do odbioru wydarzeń innych niż mainstream. W trakcie imprezy, która potrwa do późnych godzin wieczornych, prezentowane będą niezależne, offowe działania artystyczne - wizualne (graffiti, performance, happenig, fotografia, street art), muzyczne jak i instalacje artystyczne. Podczas tegorocznej edycji swoją twórczość zaprezentują: Magdalena Komorowska, Marcin Słowik - Wilczyński, Arkadiusz Andrejkow, Tomasz Rolniak, Jerzy Kołaczyński, Jarosław Kołodziejski, Mateusz Beźnic i Bezludna Planeta.
Całość artystycznej niedzieli zakończy koncert legendy polskiej sceny alternatywnej Włodka Kiniorskiego z Yegorem Zabelovem - białoruskim mistrzem akordeonu guzikowego. W pierwszej połowie roku 2011 doszło do muzycznego spotkania tych dwóch artystów. Z połączenia obu talentów muzycznych, dwóch różnych kultur i doświadczeń oraz wspólnego zamiłowania do improwizacji, narodził się niezwykły duet. Całość zbudowana jest na brzmieniach akordeonu, w połączeniu z klarnetem, saksofonem i basem, wzbogacona dodatkowo przez nowoczesną elektronikę. Kinior wielokrotnie już udowadniał jak czujnym i pomysłowym jest artystą. Przez lata współpracy z takimi legendami sceny, jak: Grażyna Auguścik, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko czy Robert Brylewski, odbył podróż przez wszystkie niemal gatunki muzyczne i wypracował swój własny, niepowtarzalny styl. Zabelov natomiast jest znany przede wszystkim z legendarnej już, w pewnych kręgach, formacji Gurzuf, który założył wraz z perkusistą Artiomem Zalesskym w Mińsku, w 2005 roku. Od tego czasu zespół objechał z koncertami całą Europę, od Portugalii po Moskwę, dając znakomite występy również w Polsce. Dziś Zabelov jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i utalentowanych muzyków zza wschodniej granicy, niedawno powołał do artystycznego życia jazzujące Yegor Zabelov Trio. Obu artystów łączy pasja tworzenia nowych dźwięków, chęć artystycznych poszukiwań, muzyczny eklektyzm - mamy bowiem do czynienia z jazzem, folkiem, muzyką klasyczną, rockową oraz nowoczesnym elektro. Obaj też chętnie komponują dla teatru - Kinior m. in. dla Teatru Witkacego w Zakopanem, Yegor dla niemieckiego Teatru w Magdeburgu oraz tworzą muzykę do niemych filmów. Aktualnie artyści są w trakcie nagrywania materiału na wspólną płytę i można być pewnym, że stanie się ona jednym z muzycznych wydarzeń roku 2013.
Yegor Zabelov - artysta, znany w Polsce głównie za sprawą swojej macierzystej kapeli Gurzuf, znów zaskoczył fanów i krytyków muzycznych. Jego najnowsze trio w unikalny sposób łączy wszystko to, co najlepsze w twórczości Gurzuf, dodatkowo wzbogacając instrumentarium o brzmienie kontrabasu. W swojej twórczości artysta nieustannie poszukuje nowych rozwiązań muzycznych łącząc nowoczesną elektronikę, specyficzny białoruski folklor z muzyką rockową czy wreszcie muzyką klasyczną z brzmieniami do legendarnego, niemego filmu „Golem” z 1920 roku, w reżyserii Paula Wegnera. Na koncie ma również sporą liczbę muzyki teatralnej, m.in. dla teatru w Magdeburgu, do spektaklu „Moby Dick” czy do „Pinokia” w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Komponował także dla teatrów w Holandii i Słowenii.
Włodzimierz Kinior Kiniorski - polski muzyk i kompozytor, którego nie trzeba przedstawiać fanom muzyki alternatywnej. Multiinstrumentalista grający, m.in. na saksofonie, klarnecie, basie, gitarze. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny. Początkowo związany ze sceną jazzową, Kiniorski zainteresował się muzyką etniczną. Lista jego zespołów i kooperacji scenicznych jest imponująca: Grał chociażby z Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem, Grażyną Auguścik, Stanisławem Soyką, Ziutem Gralakiem, Normanem Grantem, Sony Robertsonem, Twinkle Brothers, Izraelem, Wojtkiem Makarukiem, Jackiem Bieleńskim, zespołem Trebunie -Tutki oraz z Kinior Orchestra, Stan d'Art, Young Power, R.A.P., Free Cooperation, Tie Breakiem, Mamadou Dioufem. Współpracuje z wieloma teatrami, m. in. z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatrem im. Witkacego w Zakopanem. Na koncie ma udział w wielu festiwalach, sam też jest inicjatorem kilku, m. in. słynnej Hasarapasy. Od lat animuje życie kulturalne Kielc.
Organizatorem SOFFA ART jest Starachowickie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Otwartych Form Artystycznych SOFA, Stowarzyszenie Bezpiecznym Powiat i Zdrowa Szkoła.
Impreza odbędzie się 1 września w godzinach od 12.00 do 22.00 na placu „Pod Skałkami” w Starachowicach.
Źródło: Starachowickie Centrum Kultury