W najbliższych dniach ukażą się dwie książki z wyborem tekstów Bogdana Białka pt. "Cienie i ślady" oraz "Prowincje".
„Cienie i ślady” to świadectwo żmudnej, ale wytrwałej pracy na rzecz porozumienia między Polakami i Żydami, odkłamywania historii obu narodów, przekraczania stereotypów. „Cienie i ślady” to przenikliwy zapis przemian w myśleniu Polaków o Polsce i świecie, o innych ludziach i innych narodach. „Cienie i ślady” to poruszający obraz najpoważniejszych polskich kompleksów i stereotypów, które wciąż ciążą na życiu społecznym i politycznym współczesnej Polski.
„Prowincje” to wnikliwy opis Polski z początku lat 90., przypomnienie i utrwalenie wydarzeń, powoli zacierających się w pamięci. „Prowincje” to przejmująca refleksja nad ludzkimi losami, uwikłanymi w potężne procesy społeczne i historyczne.
Bogdan Białek (ur. 1955, Białystok) jest wydawcą, dziennikarzem, psychologiem. Jako dziennikarz zadebiutował w sierpniu 1973 w „Gazecie Białostockiej”. W Kielcach zamieszkał w 1979 roku, po ukończeniu psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1980 roku założył „Notes”, jedno z pierwszych pism solidarnościowych i był jego redaktorem naczelnym. Pracował też naukowo Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, a potem na Uniwersytecie Jagiellońskim. W połowie lat 80. związał się z Instytutem Psychologii Zdrowia. Porzucił jednak psychologię i w styczniu 1990 roku stworzył pierwszy regionalny dodatek do „Gazety Wyborczej”. W roku 1997 roku, po rozstaniu z „GW”, rozpoczął wydawanie „Charakterów” – pierwszego polskiego magazynu psychologicznego „dla każdego”. Z czasem utworzył Wydawnictwo Charaktery, które obok flagowego tytułu wydaje inne czasopisma psychologiczne oraz książki. Od wielu lat energicznie działa na rzecz pojednania polsko-żydowskiego oraz chrześcijańsko-żydowskiego. W 2005 roku powołał do życia Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
Tekst: Stanisław Białek - Wydanictwo Charaktery